poniedziałek, 26 październik 2020 17:17

Innowacyjny myśliwiec we włoskiej armii

Napisał
od l. Alessandro Profumo, Alberto Rosso, Marco Zoff od l. Alessandro Profumo, Alberto Rosso, Marco Zoff fot. Leonardo

Włoskie siły powietrzne odbierają dostawę swojego najbardziej zaawansowanego myśliwca Eurofighter Typhoon, który stanowi podstawę włoskiego i europejskiego systemu ochrony nieba.

Po starcie z zakładów koncernu Leonardo w Caselle (Turyn), ostatni i najbardziej zaawansowany myśliwiec Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych został przekazany podczas dzisiejszej uroczystości, stając się jednym z samolotów obronnych wyznaczonych do codziennej ochrony włoskiego nieba. W uroczystości wziął udział szef sztabu włoskich sił powietrznych, generał Alberto Rosso, prezes koncernu Leonardo, Alessandro Profumo, a także dyrektor zarządzający pionu lotniczego, Marco Zoff.

- Ścieżka współpracy, którą dzisiaj świętujemy, a która uosabia samolot o nadzwyczajnych zdolnościach, wynika z długofalowej ponadnarodowej wizji strategicznej, politycznej oraz przemysłowej, która pozwoliła Europie na stworzenie własnego zasobu w zakresie bezpieczeństwa i skorzystanie z programu stanowiącego akcelerator technologiczny i niezwykłą siłę napędową rozwoju w historii naszego kontynentu - oświadczył Alessandro Profumo, CEO koncernu Leonardo. - Eurofighter Typhoon będzie kluczowym elementem na ścieżce innowacji, której celem jest pełne zagwarantowanie europejskiej suwerenności technologicznej w nadchodzących latach - dodał.

- Dostawa ostatniej maszyny, która dopełnia składu floty myśliwców Eurofighter, stanowiąc główny element zasobów złożonego i zróżnicowanego systemu obrony powietrznej poszczególnych krajów oraz NATO, jest znaczącym kamieniem milowym programu - powiedział szef sztabu włoskich sił powietrznych generał Alberto Rosso w trakcie uroczystości przekazania samolotu, który będzie operował z bazy lotniczej Istrana, 51. skrzydła włoskich sił powietrznych. - Samolot dowiódł tego, że stanowi niezawodny, elastyczny i wszechstronny zasób, i jest gotowy sprostać nowym wyzwaniom technologicznym w celu zagwarantowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa na włoskim niebie oraz ochrony interesów narodowych. Dzieje się tak dzięki szerokiej gamie zdolności operacyjnych, które uzupełniają takie zadania w zakresie obrony powietrznej, jak wywiad, obserwacja i rozpoznanie (Intelligence Surveillance Reconnaissance - ISR) oraz atak (z możliwością zmiany misji już w trakcie jej trwania). Dzisiejsze zdolności samolotu wynikają z długofalowej, skutecznej współpracy między krajowym przemysłem obronnym a włoskimi siłami powietrznymi; z synergii, która dalej wspiera i umacnia system krajowy i pozwala nam skutecznie realizować naszą codzienną misję polegająca na chronieniu ludzi - dodał gen. Rosso.

Eurofighter został zaprojektowany jako architektura otwarta, z dobrze określonym programem technologicznych aktualizacji oraz ulepszeń, które gwarantują konkurencyjność maszyny przez jej cały cykl życiowy. Stale ewoluujące technologie, zarówno na pokładzie samolotu jako i w kontekście wsparcia logistycznego, zwiększają jego skuteczność operacyjną, przeżywalność oraz wydajne zarządzanie. Program Eurofighter to fundament rozwoju europejskich technologii kosmicznych, lotniczych i obronnych, dający zaangażowanym w niego przemysłom przywództwo technologiczne, które zagwarantuje konkurencyjność w trakcie wielu programów następnej generacji.

Działania koncernu  Leonardo to wkład stanowiący około 36% wartości całego programu, pozwala to odgrywać kluczową rolę w zakresie komponentów aeronautycznych oraz elektroniki pokładowej dzięki czemu firma jest odpowiedzialna za dwa główne czujniki (radar oraz IRST) a także za inne podstawowe technologie związane z awioniką.

Leonardo odgrywa także kluczową rolę w ewolucji myśliwca Eurofighter dzięki nowemu radarowi z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array), który poprawia osiągi i konkurencyjność, co z kolei przyczynia się do powiększenia grupy odbiorców na rynkach eksportowych na następne dziesięciolecia. Zakłady w Caselle produkują obecnie maszyny Eurofighter dla sił powietrznych Kuwejtu - pierwsze które mają zostać dostarczone w tej wysoce zaawansowanej konfiguracji.

Program Eurofighter jest zarządzany przez konsorcjum Eurofighter GmbH, spółkę mającą siedzibę w Monachium w Niemczech, której właścicielami są Leonardo, BAE Systems oraz Airbus Defense & Space w Niemczech i Hiszpanii. Po stronie rządowej, program jest zarządzany przez agencję NATO Eurofighter & Tornado Management Agency (NETMA), utworzoną dla sprostania wymogom przetargowym sił zbrojnych czterech krajów uczestniczących w programie: Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Hiszpanii.