czwartek, 05 listopad 2020 20:32

Lęk przed szczepieniem przeciwko koronawirusowi

Napisał
Lęk przed szczepieniem przeciwko koronawirusowi fot. freeimages.com

Odmowa szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 jest formą obrony. Taki opór, unikanie zmian mogły w przeszłości zabezpieczać pacjenta przed trudnymi sytuacjami. Dlatego łatwo korzysta on teraz ze sprawdzonych schematów.

Wynika to przede wszystkim z lęku przed zmianą. Jest to próba utrzymania obecnego stanu, który wydaje się pacjentowi stabilny - informuje Agencja Informacyjna. Inny mechanizm obronny człowieka to racjonalizacja. Pacjent unikający szczepień znajdzie w Internecie wiele publikacji potwierdzających jego teorie np.: o działaniach niepożądanych, o dodatkach substancji szkodliwych w szczepionkach. Te wiadomości będą go wręcz atakować, będzie w swoistej „bańce” dezinformacji. Taka strategia unikania na pewien moment będzie zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście do czasu zachorowania i konsekwencji z tym związanych. Nie wszyscy zachorują, więc nieszczepiony pacjent też może uniknąć zakażenia, co w sposób złudny potwierdzi przekonanie o braku konieczności szczepienia.

Wpływ na niższy poziom lęku związany SARS-CoV-2 wśród ludzi młodych ma niedojrzałość kory przedczołowej. Jej rozwój trwa do około 25 roku życia. Odpowiada ona za hamowanie impulsów, przewidywanie skutków działań, planowanie. Dlatego starsze osoby są w stanie lepiej przewidzieć konsekwencje, mają przy tym większe doświadczenie życiowe, więc i większą świadomość, że śmierć i choroby dotykają także ich.”

Marta Starzyk, psychiatra z Porad Zdrowia Psychicznego Harmonia Lux Med, jest specjalistą medycyny rodzinnej i psychiatrii. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu geriatrii i opieki długoterminowej. W trakcie swojej kariery medycznej opiekowała się pacjentami w różnorodnych placówkach, w prywatnych przychodniach, w domach opieki społecznej, w Szpitalu Psychiatrycznym im. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz szpitala Wolskiego w Warszawie. Pracowała również w Pogotowiu Ratunkowym Medicover. Ma też doświadczenie w orzecznictwie medycznym jako lekarz orzecznik w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie konsultuję pacjentów w Przychodni Służb Zagranicznych przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Poradni Harmonia grupy Lux Med.

O roli studiów i zawodach przyszłości na platformie edukacyjnej azir.edu.pl mówią Marek Cywiński z Kapsch Telematic Services i Ryszard Hordyński z Huawei Polska

Same studia nic nie dają - mówi Marek Cywiński, prezes Kapsch Telematic Services, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Według niego, studia mogą zapewnić jedynie podstawę do tego, aby się rozwijać, ale o sukcesie zawodowym decyduje nasz wkład własny. Natomiast Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, zaznacza, że w kontekście zawodów przyszłości bardzo atrakcyjna jest obecnie informatyka i pokrewne kierunki studiów, ze względu na ogromne tempo rozwoju technologii informatycznych.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie.

- Studia same nic nie dają. Jeżeli nie dam od siebie tego, co maksymalnie powinienem dać, to studia mogą być tylko przygodą, bardzo nudną i uciążliwą przez wiele lat. Mówię to z perspektywy absolwenta Politechniki Śląskiej, ale też z perspektywy 20 lat pracy jako nauczyciel akademicki – podkreśla Marek Cywiński, prezes Kapsch Telematic Services (spółki, która wdrożyła w Polsce system poboru opłat drogowych viaTOLL). Dodaje, że studia zapewniły mu przede wszystkim solidne podstawy, ale jednocześnie nie ograniczają go zawodowo, umożliwiając sprawdzanie swoich kompetencji również w obszarach niezwiązanych z ukończonym kierunkiem. Co zrobić, żeby lata studiów nie były czasem straconym? Od czego warto zacząć drogę zawodową? Odpowiedzi na te pytania udziela Marek Cywiński w wypowiedzi dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/same-studia-nic-nie-daja/

Z kolei o dobrych perspektywach dla informatyków opowiada na platformie azir.edu.pl Ryszard Hordyński, dyr. ds. strategii i komunikacji Huawei Polska. - Studiowałem informatykę na Politechnice Warszawskiej, natomiast już na początku mojej kariery czułem, że sama informatyka jako taka może nie być wystarczająca w tak szybko zmieniającym się świecie – zaznacza. W związku z tym zdecydował się ukierunkować swoją zawodową drogę w stronę zarządzania systemami i projektami związanymi z nowoczesnymi technologiami. 

Hordyński wyjaśnia, że technologie informatyczne będą się rozwijać w ogromnym tempie. W związku z tym wszelkie kierunki studiów związane z informatyką oraz kierunki pokrewne są bardzo atrakcyjne.

- Już dzisiaj wiadomo, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy informatyków. Na całym świecie te liczby idą wręcz w miliony - podkreśla dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska. Dodaje również, że w rozwoju zawodowym informatyka, oprócz miłości do matematyki, kluczowe są: chęć ciągłego uczenia się, skrupulatność i pracowitość. Przydają się także kreatywność oraz umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Ostrzega także, że praca informatyka wymaga cierpliwości, na którą nie każdy jest w stanie się zdobyć. Z jego wypowiedzi dla Akademii i Zarządzania i Rozwoju można się dowiedzieć również, dla kogo są studia informatyczne i z jakimi kierunkami warto łączyć informatykę:  https://azir.edu.pl/wyklad/chec-uczenia-sie-skrupulatnosc-i-pracowitosc-to-podstawy-w-informatyce/.

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.

Więcej informacji na azir.edu.pl.