niedziela, 22 listopad 2020 12:51

Oddali krew i pobiegli dla Niepodległej

Napisał
Oddali krew i pobiegli dla Niepodległej fot. Tauron

Osiemdziesięcioro podopiecznych z domów dziecka w Krakowie, Tarnowie, Odporyszowie i Wrocławiu pokonało 102 km.

Z powodu pandemii koronawirusa urządzenia, na których dzieci pokonały ten dystans pojawiły się w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie SIEMACHA. W ramach Tygodnia Patriotycznego udało się też zebrać w Krakowie ponad 245 l krwi.

- Tauron, mimo trwającej pandemii koronawirusa, bardzo aktywnie świętował 102. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości - mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. - Wierzymy, że współczesny patriotyzm w wymiarze gospodarczym nakłada na polskie firmy nie tylko obowiązek płacenia podatków w kraju, ale i aktywne zaangażowanie się w życie lokalnych społeczności - wyjaśnia Zimnoch.

W wyjątkowy sposób w świętowanie 11 Listopada firma włączyła najmłodszych - podopiecznych Stowarzyszenia SIEMACHA. Aby uczcić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci w trzy dni na bieżniach i rowerkach stacjonarnych pokonały aż 102 km. W projekcie udział wzięło 80 najmłodszych z placówek w Krakowie, Tarnowie, Odporyszowie i Wrocławiu.

562. mieszkańców Krakowa postanowiło skorzystać z propozycji Taurona i Zamku Królewskiego na Wawelu. W ramach Tygodnia Patriotycznego oddali ponad 245 l krwi, w zamian otrzymując gadżety od energetycznego lidera.

- Chętnych nie brakowało - tylko przez ten jeden dzień w mobilnym punkcie krew oddało 26 osób, a także troje ozdrowieńców, których krew będzie lekarstwem dla chorujących na COVID-19. Warto podkreślić, że do akcji włączyło się wielu ozdrowieńców, oddając krew i osocze - niezwykle cenne w trakcie leczenia zakażeń koronawirusem - tłumaczy Zimnoch.

Dodatkowo przez cały tydzień jego firma życzyła, przy wykorzystaniu ledów zamontowanych na Tauron Arenie Kraków, „Dużo zdrowia, Polsko”.

Z inicjatywy firmy na jednej ze ścian w Zabrzu powstanie też mural z Wojciechem Korfantym. Malowidło zostanie przygotowane przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwszy tego typu mural na Śląsku. Wiosną w otoczeniu malowidła zostanie stworzony skwer z łąką kwietną i małą architekturą.

Z kolei od zeszłego tygodnia na terenie województwa śląskiego można oglądać wędrującą wystawę pod tytułem #KochamŚląsk. Ekspozycja przypomina pokaz mappingowy na chłodni kominowej Elektrowni Jaworzno, który upamiętniał Wojciecha Korfantego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Widoczna z kilkunastu kilometrów grafika upamiętniała rocznicę Powstań Śląskich. Druga część wystawy prezentuje zwycięskie fotografie konkursu #KochamŚląsk zorganizowanego przez Tauron z okazji 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. Trzecia część ekspozycji to wizualne przedstawienie Zielonego Zwrotu Taurona, czyli strategii zakładającej budowę wartości koncernu w oparciu o rozwój odnawialnych źródeł energii i ograniczenie emisyjności.

Obecnie wystawę można zobaczyć w Jaworznie. Ekspozycja pojawi się też w Rybniku i Bielsku-Białej.