poniedziałek, 30 listopad 2020 12:08

PIAP walczy o pomoc dla branży reklamowej

Napisał
PIAP walczy o pomoc dla branży reklamowej fot. freeimages.com

Polska Izba Artykułów Promocyjnych (PIAP) zwróciła się z apelem do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, o ujęcie branży reklamowej we wsparciu przedsiębiorstw poszkodowanych skutkami pandemii.

Sektor reklamowy, m.in. jako ogniwo zamrożonej branży eventowej, konferencyjnej i targowej wyraźnie odczuwa następstwa regresu gospodarczego – poinformowała Krajowa Izba Gospodarcza.

PIAP w swoim liście przedstawia trudną sytuację w branży, która jest pokłosiem zamrożenia wielu gałęzi gospodarki, spowolnieniem w pokrewnych branżach i wstrzymaniem lub odczuwalnym ograniczeniem budżetów marketingowych. Zauważalna jest m.in. mniejsza sprzedaży upominków reklamowych na potrzeby jubileuszy firmowych, czy gratyfikacji dla pracowników, którzy często pracują zdalnie. Izba zwraca uwagę, że problem dotyczy ogromnej liczby mikro i małych przedsiębiorców z branży reklamowej.

Negatywne skutki pandemii COVID-19 po raz kolejny odczuł cały rynek reklamowy, a w szczególności producenci: medali i statuetek, toreb reklamowych, smyczy reklamowych, opasek eventowych, artykułów konferencyjnych, strojów maskotek, strojów dla promotorów, firmy świadczące usługi w postaci hostów i hostess. PIAP zauważa, że dla firm PKD 82.30.Z (Organizacja targów, wystaw i kongresów) przewidziana jest pomoc finansowa, niestety dla pozostałych firm żyjących wyłącznie z dostarczania usług i produktów reklamowych na wszelkie imprezy masowe już nie. - Jest wiele firm, których działalność jest ściśle związana z branżą eventową, konferencyjną albo targową, niestety mają inny numer PKD - czytamy w liście do premiera.

PIAP uzasadnia swoje stanowisko tym, że dla wielu tych mikro i małych firm samo zwolnienie z opłacania ZUS oraz postojowe na 3 miesiące, czy mikropożyczka, to ich być albo nie być. Podkreśla także, że pomoc oczekiwana jest według dotychczasowych zasad, czyli na podstawie spadków obrotów za dany okres prowadzenia działalności Gospodarczej.

Pismo PIAP zostało także skierowane do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adama Abramowicza, wicepremiera Jarosława Gowina oraz wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego. Polska Izba Artykułów Promocyjnych jest organizacją zrzeszającą przedsiębiorców z branży artykułów promocyjnych. Obecnie PIAP liczy ponad 180 członków.