wtorek, 15 grudzień 2020 12:41

Gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Napisał
Gdzie szukać pracowników z Ukrainy? fot. freeimages.com

Aż 65% pracowników z Ukrainy znalazło pracę w Polsce dzięki swoim znajomym, którzy mieli już doświadczenia pracy nad Wisłą.

Jak wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Sieć znajomych to rzeczywiście jeden z najlepszych sposobów na rozglądanie się za pracownikami ze Wschodu. Nie jest to jednak jedyna możliwość rekrutacji Ukraińców.

Eksperci Workport wskazują TOP5 najskuteczniejszych sposobów rekrutacji osób z Ukrainy, czyli sieć znajomych, agencje zatrudnienia, ogłoszenia o pracy w prasie i Internecie, social media oraz urzędy pracy.

  • Z szacunków NBP wynika, że w Polsce przebywa nawet 1,2 mln pracowników z Ukrainy. I to właśnie oni mogą być najlepszym źródłem kontaktu z innymi potencjalnymi kandydatami do pracy. Czasem wystarczy zapytać znanego nam pracownika z Ukrainy czy nie ma znajomych albo rodziny, którzy byliby zainteresowani przyjazdem do Polski do pracy. W taki sposób na pewno uda nam się znaleźć co najmniej kilka osób i dotrzeć z naszym ogłoszeniem o pracę do pracowników, którzy chcieliby wyjechać do Polski.
  • Skorzystanie z agencji zatrudnienia to jeden z pewniejszych sposobów na to, żeby skutecznie zatrudnić pracownika z Ukrainy. Największe i najbardziej znane firmy mają własne oddziały na Ukrainie co zdecydowanie ułatwia proces rekrutacji - znajdziemy pracowników o odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniu. Nie musimy też się martwić o kwestie związane z legalizacją ich pobytu i zatrudnienia. Agencje pracy tymczasowej biorą ten obowiązek na siebie. Mogą nam też pomóc ze wszystkimi kwestiami, których nie chcemy brać na siebie, takimi jak: ubranie robocze, transport do pracy, badania lekarskie, wyżywienie, a aktualnie w związku z epidemią koronawirusa, kwarantanna i badania z nią związane.
  • Osoby, którzy szukają pracy, najczęściej poszukują jej online. Wchodzą na odpowiednie strony internetowe z darmowymi ogłoszeniami o pracy i sprawdzają, które firmy szukają pracowników. Oczywiście dotarcie do osób z Ukrainy wymaga zamieszczenia ogłoszeń w takich miejscach i na takich portalach, do których pracownicy z Ukrainy mają dostęp i którym ufają. Do takich narzędzi należy m.in. aplikacja Workport, gdzie każdego dnia nawet 10 tys. pracowników z Ukrainy szuka dla siebie zajęcia w Polsce. Dodatkowo, warto rozważyć portale działające bezpośrednio na Ukrainie, takie jak m.in. work.ua czy rabota.ua.
  • Facebook, Instagram, LinkedIn - wszystkie te platformy pozwalają dotrzeć do pracowników z Ukrainy. Jeżeli znajdziemy odpowiednie grupy, np. stworzone specjalnie dla Ukraińców szukających pracy za granicą czy Ukraińców przebywających w Polsce, możemy spokojnie wysłać tam informację o poszukiwaniu osób do pracy. Tego typu rekrutacja jest nowoczesna, sprawna i bywa bardzo skuteczna. Warto jednak pamiętać, że nadal nie wszyscy mają dostęp do social mediów.
  • Urzędy Pracy są najbardziej tradycyjną metodą poszukiwania pracowników. Z badania Personnel Service wynika, że bardzo niewielki odsetek pracowników korzysta z tej formy i rzeczywiście zgłasza się do urzędu pracy szukając zatrudnienia. Niemniej, możemy potraktować ten sposób jako pomocniczą metodę poszukiwania pracowników z Ukrainy. To tym skuteczniejsze im łatwiejszy mamy dostęp do urzędów pracy działających na Ukrainie.