niedziela, 10 styczeń 2021 12:29

Bucholtz: Wśród ankietowanych menedżerów logistyki przybywa optymistów

Napisał
Bucholtz: Wśród ankietowanych menedżerów logistyki przybywa optymistów fot. freeimages.com

W grudniu 2020 r. wskaźnik PMI polskiego sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt. To wartość powyżej progu neutralnego - poinformował IHS Markit.

Oznacza to, że wśród ankietowanych menedżerów logistyki przybywa optymistów (w listopadzie 50,8 pkt) - ale już prognozy są budowane spokojniej niż w lipcu (52,8 pkt).

Dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan skomentowała: dane grudniowe pokazują dosyć niewygodną sytuację, w której rosnącemu popytowi towarzyszą istotne ograniczenia po stronie podaży.

W jej przekonaniu popyt na polskie dobra w grudniu wzrósł, przede wszystkim ze strony podmiotów zagranicznych, co przełożyło się na większą liczbę zamówień. Jednocześnie jednak, nie byliśmy w stanie zrealizować tych zamówień, co przełożyło się na spadek produkcji. I był on najszybszy od czerwca. U źródeł tego stanu rzeczy leżą niedobór pracowników oraz opóźnienia w dostawach surowców. W takim przypadku nie ma nawet mowy o zastępowaniu czynników produkcji w miarę dostępności. Zaległości produkcyjne rosną od kwartału, a zapasy wyrobów gotowych nadal się kurczą.

Mniejsza dostępność surowców i materiałów ma różnorodne negatywne skutki. W pierwszej kolejności ogranicza moce produkcyjne. Z drugiej - trudno dostępne materiały stają się droższe, bo trwa o nie konkurencja. Ten efekt również widzimy w dzisiejszym komunikacie. Dynamika cen produktów sektora była najwyższa od niemal dekady. Z polskiej perspektywy istotne są ograniczenia rynku metali. Wyższe koszty częściowo przeniesiono na klientów, ale w obliczu wysokiej konkurencji, ten kanał ma ograniczone możliwości.

Mimo to, prognozy ankietowanych na najbliższy rok uległy poprawie, wynikającej z nadziei na rychłe ożywienie gospodarcze oraz planów zmiany portfolio produktów. Nie da się jednak ukryć, że takiemu optymizmowi sprzyjają rosnące zamówienia - kończy ekspertka Konfederacji Lewiatan.