piątek, 08 styczeń 2021 19:51

Wawrowski: Muzyka uczy nas samodyscypliny

Napisał
Janusz Wawrowski Janusz Wawrowski fot. azir.edu.pl

- Uważam, że muzyka jest potrzebna każdemu w rozwoju. Powinniśmy dążyć do tego, żeby muzyka była w szkołach. Moim zdaniem duża część społeczeństwa powinna ją traktować jako hobby, jako formę spędzania wolnego czasu - mówi na platformie azir.edu.pl Janusz Wawrowski, skrzypek i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Artysta podkreśla również, jak bardzo rozwijające może być już samo słuchanie muzyki i zostanie melomanem.

- Muzyka uczy nas samodyscypliny, pewnej wrażliwości oraz wpływa korzystnie na rozwój mózgu, także stricte fizjologicznie - uważa Wawrowski. Jak podkreśla, według badań naukowych, rozwój muzyczny dziecka czy nastolatka pomaga w rozwinięciu u niego wielu innych umiejętności, które mogą okazać się później przydatne także w pozaartystycznych zawodach – co ciekawe, nawet w pracy w korporacji.

Jak wcześnie powinniśmy rozpocząć naukę muzyki, jeśli myślimy o profesjonalnej karierze? Kto ma szansę na naukę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina? Więcej w nagraniu dostępnym na platformie Akademii Zarządzania i Rozwoju, azir.edu.pl.

Janusz Wawrowski to światowej sławy skrzypek, doktor sztuk muzycznych i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC). Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Obronił doktorat na Wydziale Instrumentalnym UMFC.

Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu czy Filhamonii Narodowej w Warszawie. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską - „Muzyka na szczytach w Zakopanem” i „Muzyczne przestrzenie w Wielkopolsce”. Uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Laureat Fryderyka 2017 za płytę „Sequenza”.