wtorek, 12 styczeń 2021 13:12

Żabka, Biedronka i CCC umocniły się w pandemii

Napisał
Żabka, Biedronka i CCC umocniły się w pandemii fot. freeimages.com

W ubiegłym, pandemicznym roku sieci Żabka udało się najbardziej wzmocnić wizerunek i pozycję na rynku spośród sieci handlowych - wynika z badania YouGov BrandIndex autorstwa agencji Inquiry.

Pod tym względem umocniły się również sieci Biedronka, CCC czy Hebe - poinformował portal wirualnemedia.pl.

Badanie YouGov BrandIndex agencji Inquiry pokazuje, które sieci pomimo trudności wywołanych pandemią zdołały wzmocnić wizerunek i pozycję na rynku. Z opracowania wynika, że na blisko ok. 120 monitorowanych marek sieci handlowych, 16 wyraźnie poprawiło wskaźniki wizerunkowe w roku 2020 w porównaniu do 2019. Brandy te poprawiły poziom syntetycznego wskaźnika BrandIndex, który obejmuje opinie dotyczące satysfakcji klientów, reputacji marki, jakości oferowanych produktów lub usług, stosunku jakości do ceny, skłonność do polecania marki oraz ogólną opinię o marce.

Największy wzrost indeksu w porównaniu do 2019 r. odnotowano dla sieci Żabka, dobrze wypadła też Żabka Café. Ponadto wśród sieci spożywczych wyraźna poprawa wystąpiła w przypadku Biedronki, a wśród drogerii – dla sieci Hebe. W gastronomii najlepiej wypadły marki oferujące jedzenie z dostawą (Telepizza, pyszne.pl) oraz McDonald’s. Pod względem wizerunku dobrze sobie radzą najsilniejsze marki sklepów z odzieżą i obuwiem, takie jak CCC, Deichmann, Pepco, H&M czy Reserved. Duży wzrost zanotowała także inna marka z grupy LPP, Sinsay. Okres pandemii wykorzystały ponadto niektóre sieci z kategorii DIY, przede wszystkim Castorama i OBI, a także sieć RTV Euro AGD.

Badanie YouGov BrandIndex to jedyny w Polsce syndykatowy tracking pozycji marek, realizowany w trybie ciągłym metodą CAWI na próbie do 9000 osób rocznie (sondaż online na panelu YouGov).