środa, 13 styczeń 2021 13:18

Nowy śmigłowiec do dyspozycji południowoamerykańskiego prezydenta

Napisał
AW139 AW139 fot. Leonardo

Dwusilnikowy AW139 produkowany przez koncern Leonardo będzie nowym śmigłowcem prezydenckim w Kolumbii.

Maszyna w specjalnej konfiguracji VVIP ma zostać dostarczona wiosną tego roku i znajdzie się w służbie kolumbijskich sił powietrznych.

Śmigłowiec działał dotąd w operacjach transportu cywilnego w przemyśle naftowym i gazowym, przy czym pięć tego typu maszyn znajduje się w służbie największego miejscowego operatora tej branży, firmy Helistar. Prezydencki AW139 będzie posiadał m.in. 8-miejscową konfigurację w największej kabinie w swojej kategorii, spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa, a na jego pokładzie znajdzie się zestaw do samoobrony wymagany przy transporcie głów państwa i członków rządu.

Wybór AW139 VVIP w Kolumbii potwierdza wiodącą rolę koncernu Leonardo na światowym rynku wielosilnikowych śmigłowców VIP, w którym firma posiada 40 proc. udziałów. Wojskowy wariant AW139M spełnia wymagania sił powietrznych, policji oraz marynarki wojennej Kolumbii. Z ponad 400. śmigłowcami cywilnymi i wojskowymi znajdującymi się obecnie w służbie w Ameryce Łacińskiej, koncern Leonardo stanowi najważniejszą siłę w sektorze wiropłatów w całym regionie.

AW139 ustanawia nowe standardy dzięki zaawansowanej technologii, wysokim osiągom, niezawodności, bezpieczeństwu, elastyczności w realizacji różnych misji oraz przestrzeni w kabinie. Nowoczesna awionika zmniejsza obciążenie załogi, pozwalając pilotowi skupić się na zadaniu. Zamówienia na prawie 1200 maszyn w ponad 70. krajach zostały złożone przez ponad 280. klientów na całym świecie a prawie 1100 maszyn znajduje się już w służbie mając do chwili obecnej ponad 2,9 miliona godzin nalotu podczas wykonywania zadań.

AW139 odnosi wykorzystywany jest w misjach transportu VIPów i członków rządu na całym świecie.