środa, 20 styczeń 2021 21:12

Kozłowski: Liczymy na rozszerzenie naszej oferty z zakresu internetu rzeczy

Napisał
Kozłowski: Liczymy na rozszerzenie naszej oferty z zakresu internetu rzeczy fot. morguefile.com

Partnerstwo w ramach LoRa Alliance pozwoli spółce Emitel zwiększyć skalę i przyspieszyć realizację projektów z zakresu internetu rzeczy na bazie technologii LoRaWAN (Long Range Radio). Współpraca z firmami zrzeszonymi w ramach stowarzyszenia pomoże spółce także w kreowaniu kompleksowych rozwiązań Inteligentnych Miast.

Od kilku lat Emitel rozwija na terenie całego kraju sieć na potrzeby rozwiązań IoT/SmartCity m.in. na bazie technologii LoRaWAN. Niskoenergetyczna sieć radiowa dużego zasięgu umożliwia efektywną transmisję danych z czujników do stacji bazowej. Uruchomienie sieci zgodnej ze specyfikacją tej technologii na danym obszarze może być prostsze i tańsze, niż np. sieci komórkowe, dzięki czemu możliwe jest szybsze wdrażanie usług i rozwiązań wykorzystywanych np. przez przemysł i samorządy.

- Członkostwo w LoRa Alliance pozwoli nam na jeszcze sprawniejsze wdrażanie rozwiązań dla naszych klientów. Dzięki dostępowi do najnowszych informacji i standardów oraz networking’u z członkami organizacji, liczymy m.in. na rozszerzenie naszej oferty produktów i usług z zakresu internetu rzeczy - powiedział Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitel SA.

Dostępność technologii typu LoRaWAN pozwala rozwijać usługi w obszarze inteligentnych miast. Stwarza to również szansę dla lokalnych przedsiębiorców, start-up’ów oraz większych firm do tworzenia rozwiązań, w szczególności w ramach aglomeracji miejskich. Czujniki połączone ze stacją bazową tworzą sieć pozwalającą skutecznie pozyskiwać istotne dane. Sieć można wykorzystać do kontroli m.in. do zdalnego odczytu liczników wody, prądu lub gazu, zajętości miejsc parkingowych, zapełnienia miejskich koszy na śmieci czy monitorowania środowiska naturalnego, w tym parametrów zanieczyszczenia powietrza. Emitel z sukcesem zrealizował pierwsze tego rodzaju projekty m.in. we Wrocławiu oraz Piasecznie.

Emitel SA to najważniejszy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50. lat dzięki nam sygnały telewizji mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Firma jest pionierem w Polsce w zakresie oferty i wdrożeń rozwiązań z zakresu internetu rzeczy oraz Smart Cities. LoRa Alliance to jeden z najszybciej rozwijających się sojuszy technologicznych. Stowarzyszenie non-profit zrzesza ponad 500 firm członkowskich i angażuje się we wdrażanie na dużą skalę sieci rozległych o małej mocy (LPWAN) IoT poprzez rozwój i promocję otwartego standardu LoRaWAN.