środa, 20 styczeń 2021 21:19

Uprawianie sportu poprawia samopoczucie i efektywność w pracy

Napisał
Uprawianie sportu poprawia samopoczucie i efektywność w pracy fot. morguefile.com

Eksperci oceniają, że obowiązujące ograniczenia w dostępie do obiektów sportowych mogą przyczynić się do ogólnopolskiego spadku formy społeczeństwa.

Stwierdzenie urzędników: „zbierają się tam ludzie” to zbyt uogólniony pretekst, aby zamknąć siłownie i kluby fitness - napisała Agencja Informacyjna.

Ludzie zbierają się przecież w wielu innych miejscach. Przydałoby się chociażby przedstawienie jakiś wiarygodnych badań, które wskażą na występowanie zwiększonego zagrożenia w obiektach sportowych. Takie, jak do tej pory, nie zostały przedstawione.W związku z ciężką, ze względu na nieustępującą epidemię korona koronawirusa, sytuacją w Polsce, rząd wprowadził nowe obostrzenia. Weszły one w życie 28 grudnia 2020 roku i miały obowiązywać do 17 stycznia 2021 r. Jednak podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie obecnych obostrzeń. - Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się na utrzymanie wszystkich dotychczasowych obostrzeń - oznajmił Niedzielski.

Tymczasem wiadomo jak duże korzyści dla zdrowia przynosi regularne uprawianie sportu. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie społeczeństwa, ale również na ciało, wszystkie układy, a także kondycję psychiczną. Wysiłek fizyczny zatem, to nie tylko zrzucanie zbędnych kilogramów, czy rzeźbienie kulturystycznej sylwetki. To przede wszystkim zdrowie fizyczne i psychiczne, tak bardzo ważne szczególnie w dobie koronawirusa.

Z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2020 przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Benefit Systems wynika, że aż 79 proc. aktywnych fizycznie Polaków potwierdza fakt, że uprawianie sportu poprawia ich samopoczucie i efektywność w pracy. Natomiast dla 41 proc. sport stał się sposobem na łagodzenie stresu związanego z pandemią. Długotrwałe zamknięcie siłowni i klubów fitness spowodowało przymusowe ograniczenie treningów wśród Polaków, co z kolei stało się przyczyną spadku ogólnego poziomu ich aktywności fizycznej.

Tym samym drastycznie rośnie problem chorób cywilizacyjnych. Na co w obliczu pandemii zwraca uwagę m. in. WHO. Okazuje się, że brak ruchu odpowiada za blisko 5 mln zgonów w ciągu roku na całym świecie. Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefit Systems, spółki będącej twórcą Programu MultiSport stanowczo podkreśla, że, zwłaszcza w czasie pandemii, powinno się zachęcać Polaków do podejmowania regularnej aktywności fizycznej i stwarzać im ku temu możliwości. Należy także pamiętać, że aktywne społeczeństwo równa się mniejsze wydatki budżetu państwa na ochronę zdrowia oraz środki farmakologiczne.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, jest zwolennikiem ponownego otwarcia gospodarki. Najkorzystniej odbyłoby się to według zasad, które wcześniej opracował rząd i ogłosił w listopadzie 2020 r. - Próbuję przekonać do takiej decyzji Pana Premiera. Na razie bez rezultatu – mówi Abramowicz.

W listopadzie 2020 r. został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego plan wychodzenia z pandemii. Premier potwierdził wówczas, że jest to „optymalny” plan opracowany przez fachowców. Abramowicz zauważa, że „gdyby zgodnie z tym planem wprowadzić etap stabilizacji, branża mogłaby w większości powiatów działać już teraz, ponieważ powiaty zielone i żółte, w tych kolorach jest dozwolone działanie fitness, to obecnie większość powiatów w Polsce.

W ramach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP istnieje specjalny zespół do spraw branży fitness. Zespół stara się zorganizować spotkanie z przedstawicielami Głównego Inspektora Sanitarnego, by rozsądnie porozmawiać i znaleźć w sprawie ponownego otwarcia ośrodków sportu tak zwany „złoty środek” .