wtorek, 17 czerwiec 2014 15:32

V Kongres Innowacyjnej Gospodarki

Napisane przez
V Kongres Innowacyjnej Gospodarki Fot. PARP

Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała V Kongres Innowacyjnej Gospodarki. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „25+ Sukces wymaga zmian!”. Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, witając gości podkreślił, że Kongres Innowacyjnej Gospodarki to wydarzenie poświęcone śledzeniu oraz stymulowaniu procesu zmian innowacyjności polskiej gospodarki.

Celem Kongresu jest stworzenie rekomendacji działań rządu, parlamentu i władz lokalnych, niezbędnych do pobudzenia wzrostu innowacyjności w Polsce. W tym roku na potrzeby Kongresu powstało opracowanie ekonomistów pod kierunkiem Ryszarda Petru, które będzie podstawą do dyskusji nad przyszłością. Prezes KIG zapowiedział, że tegoroczne opracowanie jest zorientowane na wytyczenie nowych ścieżek rozwoju. - Jesteśmy świadomi, że Polska zmieni swoją ścieżkę rozwojową. Potrzeba nam zmian i dlatego chcemy pokazać w jakim kierunku te zmiany powinny zmierzać – dodał Prezes KIG.

Pierwszy dzień Kongresu poświęcony był m.in. analizie polskiej gospodarki z perspektywy ćwierćwiecza wolnej Polski oraz dekady w Unii Europejskiej.

W ramach Kongresu zorganizowano Okrągły Stół Polskiego Biznesu, w którym uczestniczyła m.in. Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

– Od wielu lat PARP jest blisko biznesu. Projekty finansowane przez Agencję wygenerowały około 50 mld zł kolejnych inwestycji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że aby poprawić innowacyjność w kraju musimy najpierw stworzyć innowacyjną administrację, optymalną infrastrukturę, nowoczesne procedury ułatwiające przedsiębiorcom funkcjonowanie w biznesie – powiedziała Prezes PARP.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że kluczem do prawidłowego rozwoju polskiej przedsiębiorczości jest zmiana w systemie edukacji. – Polskie szkoły już od najmłodszych lat muszą zacząć uczyć nowych umiejętności, które pozwolą odnaleźć się w coraz nowocześniejszych obszarach przedsiębiorczości. Kreatywność, samoorganizacja, umiejętność współpracy w grupie to kluczowe umiejętności, które należy kształtować od najmłodszych lat – podkreśliła Prezes PARP.

W ramach V Kongresu Innowacyjnej Gospodarki prowadzone są panele dyskusyjne z udziałem przedsiębiorców, polityków i władz lokalnych. Honorowy patronat nad Kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.