czwartek, 18 luty 2021 12:45

Niemiec: Inwestycje w infrastrukturą kolejową zapewnią rozwój naszej branży

Napisał
Niemiec: Inwestycje w infrastrukturą kolejową zapewnią rozwój naszej branży fot. Track Tec

Unijna strategia Zielonego Ładu stawia ambitne cele przed transportem kolejowym. Dla Polski, która wciąż nadrabia inwestycyjne zaległości, ten cel będzie wymagał szczególnego wysiłku.

Takie wnioski płyną z debaty „Infrastruktura i rynek przewozów kolejowych w Polsce”, która odbyła się w ramach EEC Trends - poinformował portal wnp.pl.

EEC Trends to druga - po ubiegłorocznej - edycja cyklu debat on-line nad głównymi trendami, które w roku 2021 staną się przedmiotem dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Stanowi jego prolog.

Podczas debaty „Infrastruktura i rynek przewozów kolejowych w Polsce” dyskutowano nt. inwestycji infrastrukturalnych w nowej perspektywie finansowej UE. Zastanawiano się, jak będzie wyglądała zrównoważona, niezawodna, sprawna infrastruktura? Omawiano też problemy rynku - priorytety, moce wykonawcze, kondycję branży, ceny materiałów i usług. Zwracano ponadto uwagę na relacje: zamawiający-wykonawca-podwykonawca w świetle aktualnych regulacji i w praktyce.

Jednym z poruszanych wątków były konsekwencje dla polskiego rynku unijnej strategii na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności, zakładającej m.in., że do 2050 r. nastąpi redukcja emisji CO2 z sektora transportu o 90 proc.

Uczestniczący w debacie Krzysztof Niemiec, wiceprezes spółki Track Tec, wskazywał, że unijny plan stanowi bardzo ambitne założenie w polskich realiach. Chodzi zwłaszcza o przewóz towarów koleją w sytuacji, gdy będzie spadać zapotrzebowanie na węgiel w energetyce, a transport intermodalny wciąż rośnie w stosunkowo niskim tempie. Natomiast kolej dużych prędkości w Polsce ogranicza się obecnie do fragmentu Centralnej Magistrali Kolejowej.

- Liczymy jednak, że inwestycje w infrastrukturą kolejową zapewnią rozwój naszej branży - nawet na kilkadziesiąt lat. W Hiszpanii czy Austrii doprowadziły one do wypracowania specjalizacji w zakresie wykonawstwa i produkcji taboru. Podobnie może być w Polsce – zauważył wiceszef Track Tec.