czwartek, 18 luty 2021 12:52

E-Miesięcznik XBW - forum dyskusji o polskiej kulturze i sprawach społecznych

Napisał
E-Miesięcznik XBW - forum dyskusji o polskiej kulturze i sprawach społecznych fot. Fundacja im. XBW Krasickiego

Do odbiorców trafił pierwszy numer miesięcznego newslettera „XBW”, wydawanego przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego.

Jak poinformowano w słowie wstępnym, miesięcznik ma być nie tylko kroniką działań Fundacji, ale forum dyskusji o polskiej kulturze i sprawach społecznych. e-Miesięcznik można zaabonować za pośrednictwem strony internetowej Fundacji: http://fundacjaxbw.pl/miesiecznik/

„Zamierzamy budować platformę opinii i informacji o szeroko pojętej kulturze, pamięci historycznej, społecznej odpowiedzialności biznesu w aspekcie wspierania przedsięwzięć kulturalnych i naukowych” - piszą przedstawiciele Fundacji. Zapewnili, że w magazynie „jest miejsce na każdy interesujący głos, poświęcony kulturze i wyzwaniom współczesnej cywilizacji”.

W pierwszym numerze opublikowano m.in. wywiad z prof. Tadeuszem Cegielskim, poświęcony postaci Patrona Fundacji - Ignacego Krasickiego. Znalazł się również obszerny, ilustrowany fotografiami tekst poświęcony Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, autorstwa dziennikarza Jacka Zalewskiego.

Redakcja zapowiedziała współpracę z dziennikarzami, publicystami i ludźmi kultury, którzy współpracują z Fundacją oraz prowadzoną przez nią Galerią Delfiny - miejscem wystaw, wydarzeń artystycznych i kulturalnych oraz debat na warszawskim Powiślu.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego działa od 2018 r. Jej misją jest popularyzacji postaci i spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego oraz działania związane ze wspieraniem polskiego dziedzictwa narodowego. Wśród celów działania instytucji jest także wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski oraz promocja dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach Fundacji powołane zostały zespoły doradczo-analityczne, m.in. Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju, który prowadzi portal RaportCSR.pl - jeden z najstarszych portali w Polsce zajmujących się tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu.