poniedziałek, 22 luty 2021 15:18

Przybył: Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego zainaugurowała swój e-Miesięcznik

Napisał
Przybył: Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego zainaugurowała swój e-Miesięcznik fot. Fundacja im. XBW Krasickiego

Pracować zdalnie - choć nie w każdej branży - można, ale sam internet nie zastąpi wernisaży i spotkań autorskich „na żywo”.

Co nie znaczy, że nie sprawdza się jako narzędzie organizowania interesujących wydarzeń. Jest ich wiele. Także Fundacja „Teraz Polska” w okresie pandemii zorganizowała kilka debat, o których miałem przyjemność pisać na blogu. Natomiast propagowanie kultury bez internetu dzisiaj jest już niemożliwe.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego - młoda, ale prężnie działająca - zainaugurowała właśnie swój e-Miesięcznik - napisał na portalu natemat.pl Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

e-Miesięcznik XBW według zapewnień redakcji będzie czymś więcej, niż zwykłą kroniką aktywności Fundacji. A ta w minionym roku, mimo wielu miesięcy lockdownu, nie spoczęła na laurach. Odbywały się spotkania z autorami i promocje książek on line, a w czasie letniego poluzowania obostrzeń w kierowanej przez Fundację warszawskiej Galerii Delfiny odbył się nawet wernisaż.

Wokół Fundacji i Galerii, w której również i mi dane było niejednokrotnie gościć, udało się zbudować środowisko ludzi związanych z kulturą, gospodarką, działalnością społeczną - ponad podziałami. W dzisiejszych czasach warto podkreślać szczególnie to ostatnie.

Internetowy miesięcznik ma to środowisko integrować i rozszerzać. Informować o wydarzeniach kulturalnych, nowych książkach i płytach, przypominać postać patrona Fundacji, czyli biskupa Ignacego Krasickiego. Patrzymy na tę postać przez pryzmat szkolnych podręczników, jako na autora pierwszej polskiej powieści i bajkopisarza. A przecież to również polityk, mąż stanu, ważna postać polskiego Kościoła, encyklopedysta i przyjaciel królów. Postać wielowymiarowa. Dobry patron dla ludzi, którzy widzą, że sama troska o gospodarkę to zbyt mało, by zapewnić dobrą przyszłość Polsce. Bo równej troski wymaga kultura i edukacja. Takie postrzeganie rozwoju jest bardzo bliskie także Fundacji „Teraz Polska”.

W lutowym e-Miesięczniku szczególną uwagę zwracają dwa materiały. Pierwszy - to bardzo obszerny (ale i bardzo ciekawy) tekst Jacka Zalewskiego, dziennikarza „Pulsu Biznesu”, na temat Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jacek, przyjaciel także i naszej Fundacji, pasjonat postaci Marszałka, pisze o Muzeum od serca, przedstawiając swój subiektywny ranking najciekawszych eksponatów. Drugi – to wywiad z prof. Tadeuszem Cegielskim na temat biskupa Krasickiego. Historię można opowiedzieć ciekawie, o czym świadczą te publikacje.

Jak zostać odbiorcą e-Miesięcznika? Bardzo prosto: wystarczy zapisać się przez stronę Fundacji XBW. Co też serdecznie polecam - kończy Krzysztof Przybył.