sobota, 28 czerwiec 2014 10:26

Umowa o współpracy PARP z Warszawą

Napisane przez
Centrum Przedsiębiorczości Smolna Centrum Przedsiębiorczości Smolna fot. 6latprezydentury.um.warszawa.pl

Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP i Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podpisały umowę o współpracy. PARP będzie uczestniczyć w działaniach związanych z funkcjonowaniem Centrum  Przedsiębiorczości przy Smolnej w zakresie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw.

- Centrum Przedsiębiorczości Smolna to unikalne miejsce. Dlatego dziękujemy prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz za zaproszenie Agencji do współpracy. To pierwsze takie porozumienie jakie PARP podpisuje z samorządem. Wspieramy chętnie każdą inicjatywę rozwijającą start-upy. Właśnie uruchomiliśmy aplikację „Warszawa dla Biznesu”, która ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom dostęp do informacji o aktualnych usługach wsparcia oferowanych przez instytucje otoczenia biznesu działające na terenie miasta – powiedziała Bożena Lublińska- Kasprzak.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała, że Centrum Przedsiębiorczości Smolna to ośrodek biznesowych spotkań i wydarzeń, dobre miejsce do pracy, a jednocześnie przestrzeń wymiany idei i konkretnych rozwiązań.

- Rok temu otworzyliśmy Centrum jako miejsce dla start-upów. Centrum to sukces: sale konferencyjne obłożone są na poziomie 200 godzin miesięcznie, Centrum odwiedza tysiące osób. To pierwsza tego typu inicjatywa stworzona w stolicy przez instytucję publiczną. Dzięki powstaniu Centrum w jednym miejscu można załatwić niemal wszystkie sprawy najważniejsze dla rozwoju własnej firmy – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Po podpisaniu porozumienia odbyła się debata pt. jak stworzyć ekosystem przyjazny młodym przedsiębiorcom. Wzięli w niej udział: Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Przemysław Gacka, prezes Pracuj.pl, Artur Kurasiński, organizator inicjatywy Aula Polska oraz Piotr Matwieja, doradca zarządu Związku Banków Polskich.

- Start-upowcy dla rozwoju potrzebują tak zwanego networkingu. Młodzi przedsiębiorcy potrzebują poznawać nowych ludzi, inwestorów, klientów, potencjalnych partnerów. Start-up to najczęściej firma oparta na jednym produkcie, więc powodzenie całego przedsięwzięcia zależy od możliwości akwizycji tego produktu jak najszerszej liczbie osób. I tu jest ogromna rola dla miasta. Takie miejsce jak Centrum udostępniane na szkolenia i inicjatywy networkingowe jest właśnie idealną inicjatywą – powiedziała w debacie Bożena Lublińska-Kasprzak.

Prezes PARP podkreślała, że młodzi przedsiębiorcy potrzebują jasnego, prostego, stabilnego i jednolitego otoczenia prawnego prowadzenia działalności gospodarczej, potrzebują wsparcia w założeniu działalności gospodarczej, w wypełnieniu formalności z tym związanych, w nabyciu wiedzy niezbędnej do tego, by swoją działalność móc skupić na kwestiach biznesowych.