czwartek, 01 kwiecień 2021 19:19

Na podstawie zgromadzonych dowodów nie można stwierdzić, że siłownie są ogniskami COVID-19

Napisał
Na podstawie zgromadzonych dowodów nie można stwierdzić, że siłownie są ogniskami COVID-19 fot. morguefile.com

Opierając się na danych WHO, za śmiertelność na świecie i przedwczesne zgony odpowiada m.in. brak wystarczającej aktywności fizycznej.

Jak podkreśla organizacja, to kolejno czwarty czynnik ryzyka. A do tego na tę chwilę możemy już określać otyłość jako światową epidemię, według WHO.

Przed nami kolejny tydzień, kiedy większość siłowni pozostaje zamkniętych. Czy słusznie? - pyta onet.pl. Jak zauważa portal nie stwierdza się zwiększonej transmisji koronawirusa na siłowniach, jeśli tylko zadbamy o higienę i zachowamy odpowiedni dystans w obiektach treningowych.

W tym kontekście portal przypomina badanie przeprowadzone w listopadzie ub. roku w Norwegii z udziałem niemal 2 tys. osób w wieku 18-64 lata, którzy ćwiczyli w obiektach sportowych z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Po 14 dniach zostały pobrane próbki od osób ćwiczących. Testy wykazały jeden pozytywny wynik, ale udowodniono, że źródłem transmisji osoby zarażonej było jej miejsce pracy, a nie obiekt w którym uprawiała aktywność fizyczną.

Inne badanie przeprowadzone w naszym kraju, w Łodzi, uwzględniające osoby w wieku 65-79 lat często chorujące na infekcje górnych dróg oddechowych wykazało ciekawą zależność. Wdrażając większą ilość ruchu u tych osób zaobserwowano mniejszą ilość dni, kiedy występuje infekcja. Tymczasem przedsiębiorcy z branży fitness w dalszym ciągu zostawieni są w naszym kraju bez konkretów i walczą o przetrwanie, jak mogą. Nic nie wskazuje na to, abyśmy w najbliższym czasie poznali konkretne daty otwarcia branży fitness, w końcu w związku z trzecią falą, od soboty 27 marca wdrożono kolejne, jeszcze surowsze restrykcje - przypomina portal.

- Najważniejszy jest fakt, że na podstawie zgromadzonych dowodów nie można stwierdzić, że siłownie są ogniskami koronawirusa. Oczywiście, że potrzebujemy dalszych badań w tej kwestii, ale czy to niekończące się zamknięcie branży fitness nie szkodzi nam o wiele bardziej, niż pomaga? - pyta Wojtek Habało z A4, portalu grupującego specjalistów i pasjonatów zdrowego stylu życia.