piątek, 02 kwiecień 2021 17:29

Drugie z rzędu zwycięstwo Polki w amerykańskiej lidze akademickiej NAIA

Napisał
Dominika Gradecka Dominika Gradecka fot. Kancelaria PR

Polska golfistka Dominika Gradecka odniosła indywidualne oraz drużynowe zwycięstwo w turnieju TPC Deere Run Invitational, rozgrywanym w ramach akademickiej ligi NAIA.

W dwudniowych zawodach wzięło udział ponad 70 golfistek, reprezentujących 13 amerykańskich uniwersytetów. Gradecka zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej, wyprzedzając kolejną zawodniczkę aż o 5 uderzeń. Drużyna Polki - Bellevue University Bruins po raz drugi z rzędu w tym sezonie zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Turniej rozgrywano w bardzo trudnych warunkach pogodowych, przy prędkości wiatru dochodzącej do 50 mil na godzinę, co wpływało na wyniki zawodniczek.

- Wiatr zmieniał tor lotu każdej wyżej zagranej piłki, dlatego skupiłam się na niskich strzałach. Posyłanie piłki jak najbliżej ziemi było w tych warunkach najlepszą strategią gry -  powiedziała Dominika Gradecka.

Dzięki skutecznej grze, Dominika może skupić się na przygotowywaniach do trzech ostatnich turniejów ligowych, które zostaną rozegrane w kwietniu. Dobre starty Polki i jej drużyny to przepustka do finału ligi, który odbędzie się 25 maja na polu Eagle Crest w Ypsilanti w stanie Michigan.

- W tej chwili moim celem jest awans do Nationals, czyli finału ogólnokrajowego. Ważna będzie równa gra w nadchodzących turniejach, jeśli utrzymamy nasz poziom z ostatnich występów, myślę, że jest on bardzo realny. W tym roku kończę studia, więc udział w majowym finale byłby odpowiednim podsumowaniem moich startów w lidze akademickiej -  dodała Gradecka.

Warto podkreślić, że Areną ostatnich zawodów było słynne pole TPC Deere Run, położone w miejscowości Silvis w stanie Illinois. To właśnie tutaj każdego roku rozgrywany jest turniej John Deere Classic w ramach najsłynniejszego i największego profesjonalnego cyklu PGA Tour.

- Sport akademicki w USA pozwala brać udział w rozgrywkach na najwyższym poziomie. Profesjonalizm treningów, cyklu szkolenia i przygotowań do kolejnych zawodów sprawia, że każdy młody golfista może nabrać tu odpowiedniego doświadczenia i przyzwyczaić się do turniejowego rytmu gry. Jako sportowcy czujemy też, że władze uczelni i kibice są z nami i również  przeżywają nasze zmagania. Oczywiście rywalizacja na najsłynniejszych polach golfowych także pozytywnie wpływa na motywację zawodników - podkreśliła Gradecka.

Pochodzi ona z Obornik Śląskich. Jest wielokrotną reprezentantką Polski w golfie. Mistrzyni Polski match play z 2020 r. i Mistrzyni Polski Juniorów z 2014 r., wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w Golfie. W 2019 r. wspólnie z drużyną wywalczyła dla Polski  prestiżową nagrodę European Team Shield. Obecnie studiuje w USA, reprezentując w akademickiej lidze NAIA barwy Uniwersytetu Bellevue. Rodzimym klubem Dominiki jest Gradi Golf Club w Brzeźnie (pow. Trzebnica).