środa, 07 kwiecień 2021 13:03

Koncern dostarczy do Polski radary pogodowe

Napisał
Koncern dostarczy do Polski radary pogodowe fot. Leonardo Germany GmbH

Koncern Leonardo, poprzez swą spółkę zależną Leonardo Germany GmbH, podpisał szereg nowych kontraktów międzynarodowych na dostawę radarów pogodowych.

Nowe kontrakty obejmują szereg umów podpisanych z wieloletnimi partnerami koncernu Leonardo w Europie. Polska wybrała spółkę Leonardo Germany GmbH na dostawę 10. magnetronowych radarów pogodowych pracujących w paśmie C w ramach modernizacji swojej sieci radarów meteorologicznych.

Météo France, francuska krajowa służba meteorologiczna, złożyła zamówienia na magnetronowy radar pogodowy pracujący w paśmie S dla swojego zamorskiego departamentu Reunión. MET Norway, norweska służba meteorologiczna, wybrała koncern Leonardo na dostawcę magnetronowego radaru pogodowego pracującego w paśmie C. Kolejny kontrakt podpisany z klientem na Bliskim Wschodzie dotyczy dostawy przez Leonardo pięciu mobilnych systemów radarów pogodowych pracujących w paśmie X, a ponadto radary pogodowe spółki zostały ostatnio wybrane także przez klientów w obu Amerykach i w regionie Azji i Pacyfiku.

Ponadto koncern Leonardo zdobył ważny kontrakt na styku meteorologii i lotnictwa w ramach programu badawczego SESAR JU (Single European Sky ATM Research Joint Undertaking /  Wspólne Przedsięwzięcie w zakresie Zarządzania Ruchem Lotniczym w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej).

Firma i jej partnerzy pozyskali wszystkie cztery projekty WAVE 3 w ramach programu badań i innowacyjności SESAR 2020 finansowanego z budżetu Unii Europejskiej Horizon 2020.

Meteorologia stanowi kluczowy pakiet prac w ramach WAVE 3, dzięki czemu opracowana zostanie koncepcja działania bezzałogowych usług kosmicznych oraz wymiany informacji z systemami zarządzania ruchem lotniczym. W ramach projektu opracowane zostaną odpowiednio dostosowane usługi meteorologiczne dla działań dronów. Projekt będzie działał do roku 2022.

Spółka Leonardo Germany GmbH wprowadziła nowy produkt, SKIRON3D®. Będący najnowocześniejszym systemem lidarowym Dopplera SKIRON3D®, który może mierzyć siłę wiatru i wykrywać niebezpieczne zjawiska wiatrowe takie jak uskok wiatru, porywy wiatru, turbulencje oraz prądy zstępujące o dużej sile. Współpracując z radarem pogodowym METEOR 60DX i systemem LLWAS koncernu Leonardo, SKIRON3D® stanowi wszechstronne rozwiązanie dla wykrywania trójwymiarowego w każdym warunkach pogodowych niebezpiecznych zjawisk, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla ruchu lotniczego.

Dzięki obecności w ponad 150 krajach i szerokiemu portfolio zdolności w sektorach zarządzania ruchem lotniczym (ATM) i lotnisk, koncern Leonardo jest zaangażowany w misję wspierania i ochrony społeczeństw oraz przyczyniania się do zrównoważonego rozwoju przy użyciu swoich technologii najnowszej generacji zgodnie z planem strategicznym „Be Tomorrow – Leonardo 2030”.

Leonardo Germany GmbH to światowy lider technologiczny w zakresie systemów radarów pogodowych, dostarczający najlepsze w swojej klasie systemy pracujące w pasmach C, S oraz X. Ponad 500 produktów firmy z najwyższej półki METEOR zostało zamówionych przez wiodących dostawców usług meteorologicznych z prawie 100 krajów na całym świecie.