sobota, 05 lipiec 2014 10:58

Jak wdrożyć System Zarządzania Przez Cele

Napisane przez
Jak wdrożyć System Zarządzania Przez Cele fot. www.sxc.hu

Wdrożenie systemu Zarządzania Przez Cele (ZPC) jest jednym z największych HR-owych wyzwań. Często próba wdrożenia kończy się niepowodzeniem. Trudności wynikają z kilku czynników. ZPC powiązany jest z premiami. Jeśli w grę wchodzi kasa, pojawiają się emocje.

Menedżerom płaci się za to, by wyznaczali i rozliczali cele. To wcale nie oznacza, że potrafią to robić. Pracownik musi rozumieć skąd wzięła się jego premia. W innym wypadku można sobie darować stawianie celów – napisał na hrnews.pl Mariusz Bzdęga, autor blogu Manifest HR.

ZPC wymaga dużej ilości paliwa w postaci ludzkiego zaangażowania i wiedzy. Jeśli tego paliwa zabraknie, system przestanie działać. Przygotowanie systemu ZPC od podstaw, w dużej organizacji to około 6 miesięcy pracy. Kolejne 3 miesiące zabiera przygotowanie wdrożenia. Przez kolejny rok obserwujesz funkcjonowanie systemu. Koszty źle przygotowanego systemu mogą być ogromne. Może warto przed powiązaniem realizacji celów z wynagrodzeniem pracowników pomyśleć o pilotażu? Np. przez pierwszy rok realizować cele bez wynagrodzenia lub objąć systemem jedynie część organizacji. 

Zapewnij pełną komunikację nowego systemu w organizacji. Zagwarantuj sobie wsparcie wizerunkowe zarządu. Skorzystaj ze wszystkich dostępnych kanałów: intranetu, tablicy ogłoszeń, poczty e-mail, biuletynu itd. To jednak za mało. Wesprzyj bezpośrednich przełożonych w komunikowaniu zmian do pracowników. Przygotuj instrukcję komunikacyjną dla kierowników i dokładnie opisz kierownikowi, jakie kluczowe informacje nt. nowego systemu ma przekazać pracownikowi. Uruchom telefoniczny i mailowy help-desk. 

Menedżerowie - zapewnij im szkolenia ze stawiania i rozliczania celów oraz definiowania oraz określania wartości mierników. Treści szkoleniowe powinny uwzględniać specyfikę twojego systemu ZPC. Nie zadowalaj się gotowym szkoleniem. Trenerzy muszą dostosować program szkoleniowy do potrzeb firmy. Pracownicy - uruchom dla nich szkolenie e-learningowe lub webinaria prezentujące nowe zasady. Pracownicy płac - jesteście ugotowani, jeśli płace źle naliczą wartość premii.

Powołajcie w organizacji stanowisko administratora systemu ZPC. Administrator systemu ZPC to praca na cały etat. Stanowisko powinno być podpięte bezpośrednio pod zarząd. Administrator pilnuje, by cele były stawiane i rozliczane zgodnie z regulaminem. Odpowiada za budowanie historii celów i mierników. Promuje system w organizacji. Dba, aby cele były spójne ze strategią organizacji i kaskadowane z góry na dół. ZPC to miecz obusieczny. Dobrze wdrożony, będzie pomagał organizacji realizować jej cele strategiczne. Jeśli przy wdrożeniu zostaną popełnione błędy - może szkodzić. Uprzedź zarządzających, że efekty wdrożenia ZPC widać dopiero po 3 latach.