czwartek, 29 kwiecień 2021 12:09

Polka Golfistką Roku w USA

Napisał
2 od l. Dominika Gradecka 2 od l. Dominika Gradecka fot. https://bubruins.com/sports/wgolf/index

W finałowym turnieju konferencji North Star, który zakończył się 27 kwietnia na polu Cedar Creek w Onalaska w stanie Wisconsin, polska golfistka, Dominika Gradecka, i jej drużyna Bellevue University Bruins odniosły zdecydowane zwycięstwo.

Bruins zwyciężyły, a Gradecka zajęła pierwsze miejsce również w klasyfikacji indywidualnej. Zwycięstwo zapewniło Polce i jej drużynie udział w ogólnokrajowym finale ligi NAIA, który odbędzie się od 25 do 28 maja na polu Rose Creek w Oklahoma City.

Gradecka wyruszy do Oklahomy nie tylko jako drużynowa i indywidualna zwyciężczyni finału swojej konferencji, ale także jako Golfistka Roku. Konferencja North Star uhonorowała w ten sposób polską zawodniczkę, która w tegorocznym sezonie przyniosła swojej drużynie 7 zwycięstw: cztery indywidualne i trzy drużynowe. Postawę sportową Gradeckiej  już dwa tygodnie temu dostrzegły też władze ligi NAIA. 14 kwietnia, po niezwykle udanym dla niej turnieju Concordia Bulldog Spring Invitational, przyznały Polce tytuł Golfistki Tygodnia ligi ogólnokrajowej.

- Cieszę się z tego zwycięstwa, chociaż muszę przyznać, że na finał konferencji jechałyśmy ze świadomością, że jesteśmy dobrze przygotowane i możemy walczyć o wysoką lokatę. Jestem zadowolona ze swojej gry, ale także z postawy całej drużyny. Wspólnie dałyśmy Bellevue kolejny triumf w konferencji North Star, a teraz przed nami rywalizacja w finale ogólnokrajowym - powiedziała Dominika Gradecka.

Teraz przed Gradecką i drużyną Bellevue przygotowania do ogólnokrajowego finału ligi – turnieju Nationals, gdzie spotkają się najlepsze drużyny wszystkich konferencji.

- Współzawodnictwo na wysokim poziomie jest dla mnie motywacją i nakręca mnie by grać jak najlepiej. Na turniejach skupiam się na własnej grze, wykorzystywaniu procesów, które odpowiadają za powtarzalność i dobrą grę. Mam świadomość, że mój wynik końcowy zależy ode mnie. Z taką myślą przygotowuję się do każdych kolejnych zawodów i tak samo będzie teraz. Pogoda jest coraz lepsza, co pozwoli nam też na dłuższe i bardziej intensywne treningi -  dodała Gradecka.

Finałem ligi NAIA Gradecka zakończy akademicki etap swojej kariery sportowej w USA.

- Finał ligi będzie na pewno wielkim turniejem. Amerykanie bardzo serio podchodzą do sportu i gra tutaj, a także turniejowy rytm amerykańskiej ligi jest na pewno tym, co polecam przeżyć każdemu młodemu golfiście. Nationals to wyjątkowy turniej - podkreśliła polska golfistka. - Planuję trochę wakacyjnego odpoczynku, a także udział w turniejach w Polsce i Europie zarówno indywidualnie, jak i w ramach Reprezentacji Polski - dodała.

W Polsce rodzimym klubem Dominiki jest Gradi Golf Club w Brzeźnie na Dolnym Śląsku (pow. trzebnicki). Członkiem tego samego klubu jest również brat Dominiki, Mateusz, który po sukcesach w grze amatorskiej od 2018 roku gra zawodowo i rywalizuje w europejskich golfowych ligach profesjonalnych, m.in. Pro Golf Tour i Challenge Tour.

Dominika, pochodząca z Obornik Śląskich wielokrotna reprezentantka Polski w golfie. Mistrzyni Polski match play z 2020 r. i Mistrzyni Polski Juniorów z 2014 r., wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w Golfie. W 2019 roku wspólnie z drużyną wywalczyła dla Polski  prestiżową nagrodę European Team Shield. Obecnie studiuje w USA, reprezentując w akademickiej lidze NAIA barwy Uniwersytetu Bellevue.