piątek, 30 kwiecień 2021 12:05

Międzynarodowa konferencja nt. pandemii i nowych wyzwań w służbie zdrowia

Napisał
II Konferencja Adamed II Konferencja Adamed fot. raportCSR.pl

W drugiej edycji międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez rodzimą firmę farmaceutyczno-biotechnologiczną Adamed „Kolejny rok pandemii i nowe wyzwania w służbie zdrowia” uczestniczyło w formie online blisko 40 tys. lekarzy i ekspertów z 10. krajów z Europy i Azji.

W czasie konferencji uczestnicy omawiali m.in. wpływ pandemii na zdrowie fizyczne i psychiczne pacjentów i najnowsze informacje dotyczące szczepień - poinformował Bogusław Mazur na portalu raportCSR.pl.

- COVID-19 rzucił wyzwanie systemom opieki zdrowotnej na całym świecie. W Adamedzie jesteśmy przekonani, że to właśnie solidarność międzynarodowa jest kluczowym czynnikiem sukcesu w walce z pandemią - mówi portalowi raportcsr.pl Sylwia Berdzik-Kalarus, członek zarządu, dyr. ds. operacji komercyjnych i rozwoju biznesu w Adamed, nawiązując do hasła konferencji: „United we stand, divided we fall”.

Jak podkreśliła, misją Adamedu jest odpowiadanie na wyzwania współczesnej medycyny: - Dlatego od samego początku podejmowaliśmy wiele inicjatyw, których celem było zapewnienie szerokiego wsparcia pacjentom, lekarzom, farmaceutom oraz całemu systemowi opieki zdrowotnej w tym okresie próby. II Międzynarodowa Konferencja jest tylko jednym z wielu takich działań i jestem przekonana, że ma szansę stać się międzynarodową platformą dialogu medycznego i wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami z różnych krajów świata.

Konferencja transmitowana była do 9. krajów w kilku strefach czasowych, a wystąpienia 18 prelegentów były tłumaczone symultanicznie na cztery języki (polski, angielski, hiszpański i rosyjski). Pierwszego dnia eksperci mówili m.in. o chorobach alergicznych w COVID-19 (prof. Tair Nurpeissov, Kazachstan), rehabilitacji dzieci z wirusowym zakażeniem dróg oddechowych (prof. Furkat Shamsiev, Uzbekistan), roli psychiatrów w dobie pandemii (dr Miquel Bioque, Hiszpania) czy o postępowaniu z pacjentami z nadciśnieniem tętniczym (prof. Andrzej Januszewicz, Polska).

Drugi dzień konferencji to wykłady ekspertów m.in. na temat zaburzeń depresyjno-lękowych jako przejawu zespołu pocovidowego (prof. Michael Poluektov, Rosja), zdrowia reprodukcyjnego (prof. Vira Pyrohova, Ukraina), aktualizacji wytycznych dotyczących terapii COVID-19 (prof. Robert Flisiak, Polska) czy najnowszych informacji dot. szczepień (prof. Krzysztof Tomasiewicz, Polska).

- Obecna pandemia jest najważniejszym i najbardziej śmiercionośnym wydarzeniem zdrowotnym w ciągu ostatnich stu lat. Szybkość i skuteczność nauki i farmacji w dostarczaniu szczepionek była rekordowa, a nasza konferencja międzynarodowa również popycha tę wiedzę do przodu. Pandemia zabiła miliony ludzi, pozostawiając nas z jeszcze większą liczbą pacjentów, którzy będą cierpieć na poważne, długoterminowe powikłania - mówił podczas konferencji prof. Andrzej M. Fal, główny prowadzący II Międzynarodowej Konferencji, Kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA w Warszawie i prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Zdaniem prof. Andrzeja M. Fala, system opieki zdrowotnej w następnej dekadzie będzie musiał zmierzyć się z zespołem pocovidowym.

- Będziemy także musieli się zająć chorobami niezakaźnymi - POChP, nadciśnieniem tętniczym czy nową grupą powikłań psychiatrycznych, które związane są z tym, że boimy się powierzyć zdrowie lekarzowi po drugiej stronie ekranu - dodał Fal.

Adamed już od ponad roku aktywnie wspiera lekarzy dostarczając i popularyzując oparte na eksperckiej wiedzy informacje dotyczącej medycyny i profilaktyki zdrowotnej. W 2020 r. Fundacja Adamed zainicjowała program Adamed Expert Fundacja. W ramach programu Rada Naukowa, w skład której wchodzą największe autorytety polskiej medycyny, konsultanci krajowi i prezesi towarzystw naukowych, opracowała m.in. szereg schematów postępowania w leczeniu pacjentów z COVID-19, a także w leczeniu pacjentów w innych grupach terapeutycznych.