piątek, 30 kwiecień 2021 12:33

Galeria Delfiny dla pasjonatów podróży oraz varsavianistów

Napisał
Galeria Delfiny dla pasjonatów podróży oraz varsavianistów fot. Fundacja im. XBW Krasickiego

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”.

Na wirtualnym spotkaniu autorskim, które odbędzie się 10 maja br. o g. 18.00, zaproszeni goście opowiedzą o najnowszych publikacjach, które szczególnie zainteresują pasjonatów podróży oraz varsavianistów.

Tym razem gośćmi Galerii będą: „Pablo” - podróżnik, autor książki „Jechać, nie jechać? Tom III”, Agnieszka Skórska-Jarmusz, wydawca książki „Złoty wiek warszawskich autobusów” oraz Adam Stawicki, rzecznik MZA w Warszawie.

W rolę gospodarzy i prowadzących wcielą się Sławomir Bawarski, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” oraz Adam Gąsior, red. naczelny „Wasza Turystyka”.

Jechać, nie jechać? Tom III. W swojej najnowszej książce autor nie trzyma się konwenansów, to nie jest typowy przewodnik. Tom trzeci jest dziennikiem opisującym podróże Pabla w różnych etapach Jego życia. Dodawana do rozdziałów subiektywna ocena atrakcji, klimatu czy zakwaterowania w różnych krajach przyznawana przez Pabla może wzbudzać sprzeciw lub wzburzenie czytelnika, ale przez to, że są subiektywne i nie pisane z myślą o przypodobaniu się - mogą być bardzo pożyteczne, choć czasami kontrowersyjne. Wszak każdy z nas inaczej odbiera i smakuje dane miejsce, nawet powszechnie uważane za klasyczny turystyczny TOP. I dlatego też warto przeczytać, dlaczego autor w niektórych przypadkach tak inaczej niż my punktuje i ocenia dane obiekty.

Złoty wiek warszawskich autobusów. Ten wyjątkowy album ukazał się nakładem Wydawnictwa Warszawskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych. W ub. roku obchodziliśmy setną rocznicę wyjazdu na ulice pierwszych autobusów w Warszawie. Były to francuskie Somuy i Saurery. Bogato ilustrowana zdjęciami (archiwalnymi i współczesnymi) opowieść o barwnych dziejach warszawskich autobusów, opisana piórem wybitnego znawcy tematu, Włodzimierza Winka. To fascynująca historia trudnych początków, upadku w latach wojny, późniejszej odbudowy i dynamicznego rozwoju stołecznej komunikacji autobusowej opisana na blisko 170. stronach. Pełna przeróżnych ciekawostek, ale także absurdów i ciągłej rywalizacji z tramwajami. A dzisiaj także z metrem i kolejami (KM, SKM, WKD).

W tej konkurencji nasze „czerwoniaki” (jak kiedyś nazywano chaussony i jelcze) świetnie sobie radzą. Po erze wozów z silnikami diesla dzisiaj wchodzimy w czas ekologicznych „elektryków”. „Złoty wiek warszawskich autobusów” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii stolicy i komunikacji miejskiej. Już niebawem będzie ona dostępna w przy muzealnym sklepie MZA.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo pod adresem https://youtu.be/yIivhkX2R7Q oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

Organizatorami spotkania jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Podczas spotkania każdy oglądający będzie mógł zadawać pytania w komentarzach.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale RaportCSR.pl, WaszaTurystyka.pl, Kurier365.pl oraz Kurier Warszawski. Partnerem cyklu jest Żabka Polska.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, lecz również działania związane ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.