wtorek, 04 maj 2021 14:31

El Greco na podlaskiej plebanii - premiera filmu o sensacyjnym odkryciu słynnego obrazu

Napisał
El Greco na podlaskiej plebanii - premiera filmu o sensacyjnym odkryciu słynnego obrazu fot. Fundacja im. XBW Krasickiego

Dwie młode badaczki z Instytutu Sztuki PAN - Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska - inwentaryzując po wojnie zabytki na Podlasiu odkrywają niezwykły obraz.

Stawiają odważną tezę, że wyszedł on spod pędzla El Greca. Uznani profesorowie nie dowierzają. El Greco na plebanii wiejskiego kościoła w Kosowie Lackim? Wydaje się to niemożliwe. Na badaczki spada fala krytyki.

W środowisku krążą żarty i kpiny, które docierają nawet na łamy prasy. Kiedy obraz trafia do konserwacji, na jaw wychodzą zaskakujące fakty. O sensacyjnym odkryciu opowiada film „Polski El Greco”, który miał premierę w Poniedziałek Wielkanocny na antenie TVP2 - poinformowała Fundacja im. XBW Krasickiego.

Film dokumentalny opowiadający niezwykłe dzieje odnalezienia obrazu El Greco „Ekstaza św. Franciszka” na plebanii w Kosowie Lackim wyprodukował Instytut Pileckiego wraz z Telewizją Polską. Główną bohaterką jest dr Izabella Galicka, historyk sztuki, która wraz z Hanną Sygietyńską-Kwoczyńską i fotografem Witalisem Wolnym w 1964 r. dokonała zdumiewającego odkrycia.

- Dla mnie ten film jest cennym wkładem w promocję miasta i Muzeum Diecezjalnego. Nie mogę nie wspomnieć o kontekście osobistym - mój gabinet znajduje się dokładnie nad salą, w której wisi obraz El Greco, czuję jego fizyczną obecność. To jest bardzo dobrze zrobiony film, który okazuje niesamowitą historię dwóch kobiet, które z uporem maniaka postanowiły udowodnić, że znalezione dzieło wyszło spod ręki El Greco. Jeżeli ktoś nie znał tej historii - może poczuć metafizyczny klimat poszukiwania prawdy o obrazie - powiedział ks. Andrzej Sochal, dyrektor Katolickiego Radia Podlasie.

Całość informacji: https://fundacjaxbw.pl/el-greco-na-podlaskiej-plebanii-premiera-filmu-o-sensacyjnym-odkryciu-slynnego-obrazu/

Film można obejrzeć pod linkiem: https://vod.tvp.pl/website/polski-el-greco,52794481