piątek, 14 maj 2021 18:52

Polak na prowadzeniu w turnieju Challenge Tour w Szwecji

Napisał
Polak na prowadzeniu w turnieju Challenge Tour w Szwecji fot. arch.

Polski golfista Mateusz Gradecki z wynikiem 65 uderzeń (7 poniżej par pola) w znakomitym stylu rozpoczął zaliczany do prestiżowego cyklu Challenge Tour turniej Range Servant Challenge by Hinton Golf, rozgrywany w szwedzkim Malmö.

Polski zawodnik po pierwszej z czterech rund zawodów zajmuje dzielone pierwsze miejsce i jest na dobrej drodze do osiągnięcia historycznego wyniku w swoich występach w Challenge Tour. Pierwszy dzień zawodów rozgrywany był w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych - organizatorzy w ciągu dnia zdecydowali o przerwaniu gry na blisko trzy godziny - właśnie ze względu na pogodę.

- Dzisiejsza aura zupełnie nie przeszkadzała mi w grze. Grało mi się dobrze, nie rozpraszałem się turniejowymi wydarzeniami, które działy się wokół mnie. Skupiłem się na realizowaniu swojego planu gry i po prostu cieszyłem się golfem. Jestem zadowolony z tego wyniku i czekam na kolejne rundy - powiedział Gradecki. Polskiemu golfiście na czele listy rankingowej turnieju towarzyszą m.in. dwukrotny zwycięzca turniejów Challenge Tour, Hiszpan Borja Virto, a także Christofer Blomstrand (Szwecja), Espen Kofstad (Norwegia) i Craig Howie (Szkocja).

Polski zawodnik w znakomitym stylu zaliczał kolejne dołki, aż na 5 z osiemnastu z nich zaliczając cenne birdie. Dodatkowo do zaliczenia dziesiątego dołka (par 5) wystarczyły mu zaledwie trzy uderzenia, osiągając w ten sposób jeszcze cenniejszego w golfie, eagle’a.

Gradecki jest obecnie liderem klasyfikacji generalnej w zawodowej europejskiej lidze Pro Golf Tour, jednocześnie polski golfista od kilku lat rozwija swoją karierę w europejskim i światowym golfie profesjonalnym. Obecnie tylko dwóch Polaków zalicza regularne występy w najwyższych ligach zawodowego golfa w Europie – Challenge Tour i European Tour. Zwyciężyć polskiemu reprezentantowi udało się do tej pory tylko raz, gdy w turnieju 57º  Open de Portugal we wrześniu 2019 r. triumfował Adrian Meronk. Gradecki stoi przed historyczną szansą powtórzenia tego wyniku. Czy go osiągnie, przekonamy się już w najbliższą niedzielę, 16 maja.

Mateusz Gradecki to czołowy polski zawodowy golfista. W amatorskim golfie reprezentował Polskę w wielu turniejach mistrzostw Świata i Europy. Kilkunastokrotny Mistrz Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Zwycięzca Mistrzostw Czech, Turcji; zajął 9 miejsce na The Amateur (British Open Amatorów); 5 miejsce w Junior Orange Bowl w Miami; 9 miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Świata. Absolwent Uniwersytetu East Tennessee State w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez 4 lata rywalizował z najlepszymi amatorami świata.