piątek, 21 maj 2021 14:31

Dzień Dojazdu Rowerem Do Pracy

Napisał
Dzień Dojazdu Rowerem Do Pracy fot. free-images.com/Pixabay

Dziś obchodziliśmy Dzień Dojazdu Rowerem Do Pracy. Popularność jazdy na rowerze stale rośnie. Według Warszawskiego Barometru już ponad jedna trzecia warszawiaków wybiera ten środek transportu w drodze do pracy.

W stolicy w 2020 r. odnotowano wzrost rowerzystów o 17% w porównaniu do 2019 r., a popołudniowy ruch rowerowy zwiększył się o ponad 25%.

Warszawiacy obecnie mogą korzystać z ponad 650 km tras rowerowych, zaś w budowie lub remoncie jest ok. 50 km tras. Przed pandemią jazda na rowerze była wymieniana jako jeden z najchętniej uprawianych sportów. W badaniu MultiSport Index za 2019 r. 1/3 respondentów deklarowała korzystanie z tej formy aktywności.

Z Warszawskiego Barometru wynika, że warszawiacy chętnie korzystają z rowerów prywatnych i miejskich. Obecnie 41%mieszkańców stolicy korzysta z rowerów, z czego 7% regularnie. W przypadku Programów MultiSport i MultiLife, które oferują darmową godzinę jazdy na rowerach miejskich w kilkunastu miastach Polski, w 2020 r. zaobserwowano szczególny wzrost zainteresowania rowerami w miesiącach letnich. W tym okresie liczba wypożyczeń wzrosła o blisko 260% w porównaniu z okresem wiosennym. Natomiast, jak wynika z danych Benefit Systems, w tym roku suma wypożyczeń rowerów miejskich w kwietniu była o 54% większa niż w marcu 2021.

Pandemia wpłynęła na zwiększenie świadomości ludzi na temat swojego stanu zdrowia. Dane MS Index 2020 wykazują, że 60% pracowników uważa, że ich pracodawca w okresie trwania pandemii powinien zwiększyć swoje zaangażowanie w zakresie wsparcia zdrowia i aktywności fizycznej swoich pracowników. Najpopularniejszą wskazaną przez ankietowanych posiadaną w pracy formą wspierania zdrowego i aktywnego trybu życia są karty sportowe (24%) ale tuż za nimi jest wsparcie rowerzystów 23% (łącznie - stojaki na rowery 15%, szatnie dla rowerzystów 8%).

- Pracodawcy chcą bardziej niż dotychczas wspierać swoich pracowników w dbaniu o zdrowie psychofizyczne. Pandemia, w tym praca zdalna, izolacja społeczna, ograniczone możliwości korzystania z obiektów sportowych w poszczególnych lockdownach, negatywnie wpłynęły na stan zdrowia wielu pracowników. Dlatego przyspieszyliśmy w ubiegłym roku prace nad Programem MultiLife, w którym zawarliśmy rozwiązania stanowiące odpowiedź na nowe potrzeby pracodawców i pracowników. W pandemii wzrosło znaczenie zdrowia i kompleksowego dbania o nasz stan psychofizyczny, stąd też propozycja spersonalizowanych usług w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, redukcji stresu i dbania o work-life balance, a także możliwość korzystania z rowerów miejskich - wyjaśnia Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems, twórcy programu MultiLife.

Zdaniem ekspertów wsparcie aktywności fizycznej pracowników jest bardzo ważne, szczególnie że praca zdalna i brak regularnego ruchu spowodowały, że Polacy przytyli średnio 5,7 kg.

- Aktywność fizyczna jest świetnym zachowaniem aktywizującym, przywracającym równowagę emocjonalną oraz somatyczną. Pomaga wyregulować emocje, zająć głowę i dzięki endorfinom wydzielanym w trakcie wysiłku fizycznego poczuć się lepiej. Wpływa również na kondycje fizyczną przyspieszając metabolizmu, a zatem pomaga w redukcji nadmiernej masy ciała - mówi Marzena Sekuła, psychodietetyk z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, należącej do Grupy LUX MED.

Według danych MultiSport Index 2020 aktywni fizycznie pracownicy rzadziej doświadczają negatywnych skutków pracy zdalnej - aż 79% ćwiczących Polaków wskazuje, że sport poprawia ich samopoczucie i efektywność w pracy. W efekcie 75% aktywnych fizycznie pracowników zapewnia, że niezależnie od rozwoju sytuacji epidemicznej, nie zamierza rezygnować z uprawiania sportu.