wtorek, 25 maj 2021 15:31

W czym tkwi magia telewizji?

Napisał
W czym tkwi magia telewizji? fot. azir.edu.pl

Dla platformy azir.edu.pl Akademii Zarządzania i Rozwoju wypowiedzi udzieliła Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

- Magia telewizji polega chyba na tym, że pokazuje ona tylko fragment rzeczywistości – kamera widzi  tylko pewien kadr, nie widzi kontekstu. Bardzo ważne jest więc to, co się w tym kadrze znajdzie oraz to, jak występujemy - z jaką energią, z jakim nastawieniem i z jakim podejściem do drugiej osoby. I oczywiście na końcu - to, co mówimy, a jeszcze później - jak wyglądamy - mówi Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i podyplomowego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Jak powinna być telewizja?

- Każdy ma dzisiaj telewizorek we własnym smartfonie - sami sobie jesteśmy operatorami, oświetleniowcami, sami kręcimy i puszczamy to w eter, a potem widzimy, jak zatacza szersze kręgi i rezonuje z opiniami innych. Ale przez to bywa czasem nieprzemyślane i nie zawsze wartościowe. Dlatego myślę, że telewizja powinna być właśnie tym miejscem, gdzie znajdują się przemyślane, merytoryczne, prawidłowe i dobrze skomponowane treści - uważa dziennikarka.

A także:

  • Jak rozpoczęła się telewizyjna kariera Anny Popek?
  • Jakie cechy mogą pomóc w odnalezieniu się w pracy w telewizji?
  • Co dziennikarka uważa za swoją mocną stronę?

Anna Popek - dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również zaoczne podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracę w mediach rozpoczęła jako prezenterka TVP Katowice. Później pracowała we wrocławskim oddziale TVP, a następnie w TVP2 prowadziła południowe wydanie ekonomiczne „Panoramy”. Była rzeczniczką prasową PLL LOT. W 1999 r. została prezenterką TVP1, gdzie zaczynała od prowadzenia porannego programu „Kawa czy herbata”. Była również gospodynią kilku innych programów, m.in.: „Świat się kręci”, „Po prostu zdrowie”, „Dzień dobry, Polsko!”, a także współprowadzącą „Pytania na śniadanie”. Prowadziła audycje na antenach Radia Plus, Vox FM i Programu I Polskiego Radia, była szefową PAP Life. Obecnie prowadzi codzienny poranny program „Wstaje dzień” w TVP Info, „Wielkie Testy TVP” oraz audycję „Leniwe przedpołudnie” w radiowej Trójce. W 2019 r. wspólnie z Agnieszką Wójcik utworzyła fundację „Kulturalna Polska”, zajmującą się promocją polskiej kultury i propagowaniem dobrych manier. Autorka książek „Siostry gotują” oraz „Piękna 50-tka”.