wtorek, 01 czerwiec 2021 18:55

Dzień Dziecka. Dobra okazja, by słodkości zamienić na rodzinną aktywność fizyczną

Napisał
Dzień Dziecka. Dobra okazja, by słodkości zamienić na rodzinną aktywność fizyczną fot. free-images.com/Pixabay

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na prawa i problemy najmłodszych. Eksperci alarmują, że coraz więcej dzieci ma nadwagę, co wynika m.in. z braku ruchu i niewłaściwego odżywiania.

Niestety pandemia, w tym nauka zdalna i izolacja społeczna pogłębiają problemy zdrowotne najmłodszych. Dzień Dziecka to dobra okazja, by słodkości zamienić na rodzinną aktywność fizyczną, która wesprze ich zdrowie.

Jak podaje opublikowany w maju 2021 r. raport przygotowany przez UNICEF, WHO i Bank Światowy, problem nadwagi na całym świecie dotyczy blisko 39 milionów dzieci poniżej 5. roku życia.  Dane z 204 krajów objętych badaniem wskazują, że zmniejsza się liczba dzieci z niedowagą, poprawia się statystyka dzieci niedożywionych. Natomiast w przypadku nadwagi około połowa objętych badaniem krajów nie odnotowała żadnych postępów w ciągu ostatnich dwóch dekad, a w wielu z nich sytuacja ta pogarsza się. Na podstawie cząstkowych danych z 2020 r. twórcy raportu alarmują, że pandemia mogła dodatkowo zaostrzyć problem nadwagi wśród dzieci, zwłaszcza, w miejscach, gdzie obostrzenia związane COVID-19 negatywnie wpłynęły na wybory żywieniowe (np. zamawianie posiłków na wynos) i aktywność fizyczną. W Niemczech spadek aktywności fizycznej podczas pandemii odnotowano u 28% dzieci w wieku od 3 do 5 lat, podczas gdy wzrost spożycia słodkich przekąsek wykazano u 19% dzieci. Eksperci podkreślają, że nieleczona nadwaga w wieku dziecięcym, przy jednoczesnym utrzymaniu złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej, pozostaje poważnym problemem zdrowotnym przez resztę życia.  

W Polsce sytuacja także nie jest optymistyczna, a wyniki raportu „Dzieci w pandemii”  przeprowadzonego dla Radia ZET pokazują jasno, że to ostatni dzwonek, by zacząć aktywnie spędzać czas z dziećmi. Tylko 23% rodziców uprawiało tyle samo aktywności z dziećmi, co przed pandemią. Aż 67% dzieci było mniej aktywnych, a co szesnaste przestało całkowicie uprawiać aktywność. To wpłynęło m.in. na dodatkowe, zbędne kilogramy. 22% rodziców przyznało, że ich dziecko ma nadwagę lub jest otyłe, z czego połowa powiązała te problemy z pandemią. Pod kątem samopoczucia aż 75% dzieci częściej wykazywało negatywne emocje w tym złość, obrażanie się, nieprzestrzeganie poleceń czy zamykanie się w sobie. Wg połowy rodziców podczas pandemii samopoczucie ich dziecka pogorszyło się.

- Wyniki badań są porażające, zwłaszcza że aktywność fizyczna w wieku dziecięcym jest jednym z czynników prawidłowego rozwoju - zarówno motorycznego, jak i emocjonalnego. Dodatkowo w przypadku dzieci, tak samo jak u osób dorosłych, wysiłek fizyczny ułatwia redukcję stresu, który w okresie pandemii stał się wyjątkowo poważnym problemem wśród różnych grup wiekowych, w tym u najmłodszych. Dzieci uczyły się w trybie zdalnym, miały ograniczony kontakt z rówieśnikami oraz możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego - mówi Nicole Kiersnowska, trenerka Yes2Move i Zdrofit, prywatnie mama trójki dzieci.

Co należy zrobić, aby poprawić sytuację dzieci borykających się ze złym stanem psychicznym i fizycznym? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom od 1. do 4. roku życia co najmniej 3 godziny aktywności fizycznej dziennie. Dzieci w wieku od 5 do 17 lat być aktywne co najmniej przez godzinę w ciągu dnia.

Choć w planie zajęć szkolnych znajdują się lekcje wychowania fizycznego, w większości nie odbywają się one codziennie. Dlatego, by wypełnić rekomendacje dotyczące aktywność fizycznej dzieci, potrzebne jest zaangażowanie rodziców, który zapewnią dzieciom odpowiednią dawkę ruchu także poza lekcjami. Oferta zajęć sportowych dla dzieci jest szeroka – od szkół tańca, klubów piłkarskich i tenisowych, po zajęcia na basenach i ściankach wspinaczkowych. Ciekawym projektem jest Atmosfera MultiSport - klub z zajęciami ogólnorozwojowymi wyłącznie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

- Atmosfera MultiSport to miejsce, w którym wraz z ekspertami przygotowaliśmy autorski program aktywności fizycznej, który wspiera rozwój dzieci. Wszystkie zajęcia planowane są z uwzględnieniem podstawowych umiejętności ruchowych i wykorzystaniem elementów wybranych sportów, które dostosowane są do wieku uczestników zajęć. Dzięki temu dzieci mogą w bezpiecznym środowisku przetestować różne formy ruchu, które na pewno im się nie znudzą. Program zajęć ułożony jest w taki sposób, aby rozwijać różnorodne sprawności fizyczne i umiejętności społeczne. Wszystko odbywa się w ramach fabularyzowanej, kosmicznej przygody, co sprawia, że dzieci chętnie włączają się w proponowane aktywności. W okresie wakacji dzieci mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanych półkoloniach – mówi Agnieszka Buras, manager Atmosfery MultiSport.

Dla osób chcących poćwiczyć z dziećmi w domowym zaciszu, wsparciem mogą być platformy treningowe, jak Yes2Move.com, która zapewnia dostęp do licznych treningów, w tym dla rodziców i ich dzieci.

- Dla zabieganych mam, a także ojców dobrym pomysłem są treningi online. Możemy wówczas wybrać dogodną dla nas godzinę i zaprosić dziecko do wspólnej zabawy. Znajdziemy tu też ćwiczenia, które można wykonywać wspólnie z dzieckiem, do których gorąco zachęcam – wystarczy przefiltrować w naszej wyszukiwarce odpowiednią intensywność treningu oraz poziom zaawansowania. Do treningów z dzieckiem wbrew pozorom naprawdę niewiele potrzeba - jedynie trochę cierpliwości i dużo chęci. Trzeba wygospodarować kawałek bezpiecznej przestrzeni i ulubione zabawki naszego dziecka, a potem już tylko cieszyć się ze wspólnie i aktywnie spędzonego czasu - wyjaśnia Nicole Kiersnowska.

Z badania MultiSport Index 2021 wynika, że aż 81 proc. kobiet na urlopie macierzyńskim nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Tymczasem zdaniem specjalistów, kluczowe znaczenie w budowaniu zdrowych nawyków wśród dzieci ma właśnie postawa rodziców.