środa, 16 lipiec 2014 10:39

Jak cię widzą, tak cię rekrutują

Napisane przez
Jak cię widzą, tak cię rekrutują fot. www.sxc.hu

Wizerunek pracodawcy (ang. Employer Branding) jeszcze kilka lat temu przez polskich specjalistów od Human Resources traktowany był po macoszemu. Postrzegano go bardziej jako ciekawostkę niż poważną, strategiczną dziedzinę codziennej pracy.

Obecnie jednak sytuacja ta ulega zmianie – informuje portal hrnews.pl.

Jedna na trzy firmy w naszym kraju odczuwa niedobór talentów - wynika z badań ManpowerGroup. W wielu przypadkach nie jest to jednak spowodowane brakiem wartościowych kandydatów czy ich zbyt dużymi wymaganiami, a nieatrakcyjną marką potencjalnego pracodawcy. Dzisiaj coraz częściej to przedsiębiorca musi ubiegać się o odpowiednio wykwalifikowane kadry.

Employer Branding to nic innego, jak budowanie pozytywnego wizerunku firmy-pracodawcy, zarówno wśród przyszłych, jak i obecnych współpracowników. Niezwykle istotne jest rozpoczęcie działań od wnętrza organizacji, o czym mówi Natalia Burtan z HRwizard.

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której musimy zrekrutować nowego inżyniera o specyficznym zestawie kompetencji. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest już kilka takich osób. Jeśli będziemy odpowiednio kierować naszą marką wewnętrzną, wtedy istnieje spora szansa, iż zachęcą oni swoich wysoko wykwalifikowanych kolegów ze studiów czy z poprzednich miejsc pracy do aplikowania na wolne stanowisko. W takim przypadku „wygrywają” wszystkie zainteresowane strony. Firma może zyskać nowego pracownika, a przy okazji tworzy zgrany zespół wcześniej współpracujących ze sobą osób. Dodatkowo dotychczasowa kadra zyskuje poczucie istotnego wpływu na kształt przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, silniej się z nim identyfikuje.

Równie ważna co troska o wizerunek wewnętrzny, jest skuteczna strategia budowania zewnętrznego brandu firmy. Skierowana powinna być ona nie tylko do kluczowych kandydatów na rynku pracy, ale także kontrahentów i partnerów biznesowych. Dzięki temu będzie spójna, a efekty prowadzonych działań lepiej widoczne. - Employer Branding to zadanie nie tylko dla HR-owców. Zaangażowani powinni być również ludzie odpowiedzialni za public relations i marketing. W tej dziedzinie współpraca pomiędzy wszystkimi działami firmy odgrywa kluczową rolę -mówi Natalia Burtan. Raport „HR-owca portret własny", przygotowany przez Grupę Pracuj pokazuje, że 67 proc. przebadanych ekspertów zarządzania zasobami ludzkimi w swojej codziennej pracy odpowiada za wizerunek firmy jako pracodawcy. Polska rzeczywistość znacznie różni się od Zachodniej, dlatego tamtejsze wzorce nie mogą być przenoszone bezpośrednio na nasz rynek. - W firmach sektora MŚP bardzo często to właśnie HR-owiec wciela się w rolę PR-owca i marketingowca. Dlatego przy wprowadzaniu strategii Employer Brandingu ważne jest korzystanie z opinii zewnętrznych ekspertów -dodaje Natalia Burtan. Póki co w Polsce fachowcy są jeszcze trudno dostępni, ale w najbliższej przyszłości powinno się to zmienić za sprawą otwieranych specjalistycznych kierunków studiów.