czwartek, 10 czerwiec 2021 12:42

KIG: Eksport w kwietniu zwiększył się o prawie 62%

Napisał
KIG: Eksport w kwietniu zwiększył się o prawie 62% fot. free-images.com/Pixabay

Dostępne obecnie dane o stanie gospodarki realnej oraz opinie pozyskane od członków KIG pozwalają szacować, że eksport w kwietniu 2021 wyniósł 22 369 mln euro.

Zmniejszył się więc w stosunku do wartości notowanych w marcu o 8,4%, w stosunku zaś do wielkości notowanych przed dwunastoma miesiącami zwiększył się o 61,9%. Wielkość eksportu w maju będzie, ze względów sezonowych, nieznacznie mniejsza od kwietniowej - napisali: Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, oraz Karolina Makijewska, ekonomistka KIG.

W ich przekonaniu kwiecień zazwyczaj przynosi istotne obniżenie aktywności eksportowej. Jest już bowiem po lokalnym szczycie z marca, kiedy to handel buduje zapasy towarów na okres przedświąteczny oraz na wejście kolekcji wiosna - lato, a przemysł gromadzi zapasy materiałów i półproduktów potrzebnych do dalszej produkcji - szykując się do zwiększonej wiosennej ekspansji. Skala kwietniowego obniżenia jest związana z tym jak mocny był marzec (po silnym marcu zazwyczaj następuje głębsza korekta w kwietniu).

W bieżącym roku marzec przyniósł bardzo silne zwiększenie aktywności, między innymi nadrabiane były zaległości z początku roku kiedy to pogoda nie sprzyjająca klientom, producentom i logistykom. Na tle wzrostu marcowego kwietniowa korekta powinna być traktowana jako umiarkowana.

Roczna dynamika eksportu mogła poprawić się z 27,7% w marcu do aż 61,9% w kwietniu. Wypada jednak podkreślić, że bardzo duża część z owej poprawy to wejście w echo skrajnie niskiej bazy sprzed roku. Wszak to właśnie w danych kwietniowych sprzed roku widoczny były szczyt załamania pandemicznego (wtedy to, po nadzwyczaj głębokim spadku sprzedaży w kwietniu o 27,8%, dynamika roczna eksportu obniżyła się z ujemnych -6,6% w marcu do ujemnych –29,6% w kwietniu).

W kwietniu złoty wzmocnił się wobec euro - o 0,8% do 4,5658 i równocześnie okazał się o 0,5% słabszy niż przed rokiem (w marcu złoty był słabszy niż przed rokiem
o 3,7%). Lekkie wzmocnienie złotego w kwietniu nie powinno specjalnie dziwić. Stanowi jednak sporą różnicę w stosunku do osłabienia sprzed roku - wywołanego szokiem około pandemicznym. Mimo kwietniowego wzmocnienia wycena złotego wciąż pozostawała słabą.

Inaczej prezentowała się sytuacja eksporterów rozliczających sprzedaż w dolarach. W kwietniu złoty również wzmocnił się w stosunku do tej waluty - o 1,2% do 3,8212 . Jednak kwietniowa wycena jednocześnie okazała się wyraźnie mocniejsza niż przed rokiem - o 8,7% (w marcu złoty był mocniejszy niż przed rokiem o 3,6%) - stwierdzają eksperci z KIG.