wtorek, 15 czerwiec 2021 12:23

Nowe, ekologiczne standardy w magazynach

Napisał
ProLogis Park Janki ProLogis Park Janki fot. Cresa Polska

Nowoczesne magazyny klasy A oferują znacznie wyższy standard w porównaniu z halami, które powstawały na obrzeżach miast 10 czy 15 lat temu.

To powierzchnie o najwyższej jakości - zarówno pod względem lokalizacji, możliwości dojazdu, jak i zastosowanych wewnątrz rozwiązań.

Do wyposażenia nowoczesnych magazynów używa się zaawansowanych technologii, a składowanie i kompletacja produktów coraz częściej odbywają się przy pomocy pełnej lub częściowej automatyzacji regałów, z użyciem robotów.

- Najemcy doskonale wiedzą, czego potrzebują i chcą, żeby hale magazynowe były dostosowane do ich wymagań oraz prowadzonej działalności. Jeśli chodzi o standardowe rozwiązania, to najczęściej pytają o: rodzaj zastosowanego oświetlenia, liczbę doków, parametry ocieplenia i izolacji budynku oraz możliwości ekspansji. Firmy, które korzystają z regałowania, zainteresowane są również wyższymi, 12-metrowymi budynkami, co wiąże się też z odpowiednio większym obciążeniem posadzki, do 6-7 ton - mówi Agnieszka Marczak, Doradca w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Cresa Polska.

Według Panattoni dzisiaj już co trzeci klient pyta o instalacje fotowoltaiczne i rozwiązania proekologiczne. Nacisk na zrównoważony rozwój to największa zmiana w ostatnich latach – zaczynając od drobnych rozwiązań, poprzez certyfikacje ekologiczne obiektów, a na dążeniu do zeroemisyjności kończąc.

- Ta nie odbędzie się bez transformacji energetycznej opartej na redukcji emisji CO2 i przejściu na odnawialne źródła energii. Dlatego zwiększyliśmy udział zielonej energii, która już w tym roku zasili obiekty o łącznej powierzchni 3 mln mkw. i jednocześnie podjęliśmy się ambitnego zadania osiągnięcia neutralności emisyjnej już w 2025 r. - mówi Michał Samborski, Head of Development w Panattoni.

Standard techniczny hal magazynowych stale ewoluuje, a najemcy oczekują efektywnych i ekonomicznych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED, które zapewnia oszczędności praktycznie od razu. Z wyliczeń Prologis wynika, że wymiana jarzeniówek na LED-y daje 60% oszczędności w zużyciu energii.

- Ale to nie wszystko. Dodatkowo stosujemy czujniki ruchu i czujniki światła dziennego, dzięki czemu możemy wygenerować kolejne 20% oszczędności w kilowatogodzinach. Na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych pozwala również dobra termoizolacyjność budynku – magazyn, który nie przegrzewa się latem i nie wychładza zimą, generuje niższe koszty klimatyzacji, chłodzenia i ogrzewania - mówi Marcin Czerniewski, Project Manager w Prologis.

Aby zaoszczędzić i mieć możliwość kontrolowania zużycia energii, wody i gazu, eksperci Cresa Polska rekomendują swoim klientom również budynki wyposażone w systemy smart meteringu. - Te „inteligentne liczniki” pozwalają na zdalne odczytywanie oraz śledzenie na bieżąco zużycia mediów. Dzięki temu można m.in. szybko wychwycić nagłe straty energii, spowodowane na przykład przez otwarte doki i równie szybko zareagować - mówi Magdalena Matusik, Doradca w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Cresa Polska.

- Biura zlokalizowane w sąsiedztwie hal magazynowych oferują najemcom standard i warunki porównywalne z budynkami klasy A w centrach miast. Pomieszczenia są nowocześnie zaaranżowane i dobrze doświetlone światłem dziennym, dzięki licznym przeszkleniom i dużym oknom. Podobnie, jak w biurowcach klasy A, wyposażone są w recepcję i salki konferencyjne. Przed budynkami często znajduje się zieleń, drzewa oraz strefy relaksu z małą architekturą, które zapewniają pracownikom większy komfort - podsumowuje Agnieszka Marczak z Cresa Polska.