piątek, 11 czerwiec 2021 19:15

Pierwszy śmigłowiec szkoleniowy koncernu dla Marynarki Wojennej USA

Napisał
Pierwszy śmigłowiec szkoleniowy koncernu dla Marynarki Wojennej USA fot. Leonardo

W trakcie uroczystości w filadelfijskim kampusie, koncern Leonardo oficjalnie dostarczył Marynarce USA pierwszy śmigłowiec szkoleniowy TH-73A.

W ceremonii uczestniczył m.in. wiceadmirał Kenneth Whitesell, dowódca Sił Powietrznych Marynarki Wojennej oraz dowódca Sił Powietrznych Marynarki Wojennej Floty Pacyfiku USA.

Łącznie, kontrakt przewiduje dostarczenie 130 śmigłowców do końca 2024 r. Wstępny kontrakt o sztywnej cenie, wartości prawie 177 mln dol. przyznany w roku 2020 obejmował produkcję i dostawę 32 śmigłowców TH-73A, włączywszy w  to wstępne części zapasowe, wsparcie i dedykowany sprzęt, a także konkretne usługi w zakresie szkolenia pilotów i utrzymania. W listopadzie 2020 r., Departament Obrony USA skorzystał z opcji na dodatkowe 36 śmigłowców w ramach kontraktu o sztywnej cenie, wartości 171 mln dol.

- Dzisiejsze wydarzenie stanowi znaczący kamień milowy dla Leonardo, zaznaczając nasze coraz większe wysiłki i zaangażowanie na rzecz stania się nie tylko dostawcą, ale także partnerem i jednym ze strategicznych aktywów dla Stanów Zjednoczonych w szeregu sektorów - powiedział Alessandro Profumo, prezes Leonardo. - Jesteśmy dumni z tego, że wnosimy kluczowy wkład w przyszłość obrony Stanów Zjednoczonych.

TH-73A zastępuje starzejącą się flotę maszyn TH-57B/C Sea Ranger i będzie służył jako pierwszy śmigłowiec szkoleniowy dla tysięcy przyszłych pilotów Marynarki Wojennej w Naval Air Station (NAS) w Milton na Florydzie, gdzie wszyscy studenci uczący się pilotażu śmigłowców dla Marynarki Wojennej, Korpusu Piechoty Morskiej i Straży Przybrzeżnej szkolą się wraz ze studentami z szeregu państw sojuszniczych NATO. W ramach wsparcia tej nowej floty, koncern Leonardo ogłosił budowę nowego wszechstronnego ośrodka wsparcia śmigłowców o powierzchni 9300 mkw. w Whiting Aviation Park, znajdującego się po drugiej stronie pasa startowego NAS Whiting Field dla zapewnienia płynnego i natychmiastowego utrzymania oraz wsparcia w zakresie napraw, a przełomowy będzie grudzień 2021 r.

TH-73A, oparty na wariancie popularnego komercyjnego śmigłowca AW119Kx z certyfikatem IFR (przepisy wykonywania lotów według wskazań przyrządów), idealnie nadaje się do wstępnego szkolenia w locie, ale jest także zdolny do zapewnienia szkolenia zaawansowanego. Dzięki mocnemu i niezawodnemu silnikowi Pratt & Whitney PT-6, podwójnym systemom bezpieczeństwa i hydrauliki, a także zaawansowanej awionice cyfrowej firmy Genesys Aerosystems, TH-73 może wykonać każde zadanie w ramach programu szkoleniowego Marynarki USA dla płynnego przejścia od manewrów podstawowych do zaawansowanego szkolenia operacyjnego. Zaawansowany System Szkolenia  Śmigłowcowego zmodernizuje technikę szkoleń Marynarki Wojennej, przenosząc ją z obszaru analogowego w cyfrowy, będąc tak zbudowanym, aby służyć przyszłym pilotom do roku 2050 albo jeszcze dłużej.