wtorek, 15 czerwiec 2021 14:10

Prestiżowe wyróżnienie dla polskich otolaryngologów

Napisał
Pierwszy od l. Piotr Skarżyński Pierwszy od l. Piotr Skarżyński fot. arch.

Prof. Henryk Skarżyński, dyr. Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i prof. Piotr H. Skarżyński, zastępca kier. Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych IFPS otrzymali w Bagdadzie prestiżowe wyróżnienie.

Zostało ono przyznane przez władze Irackiego Towarzystwa Otorynolaryngologów - Chirurgów Głowy i Szyi (Iraqi Society of Otorhinolaryngologistshead and Neck Surgeons) za wkład w edukację i wsparcie irackich specjalistów.

Nagrodę wręczono podczas 3. edycji International Conference of Iraqi ENT Society, która odbyła się w Bagdadzie.

W konferencji wzięli udział reprezentanci z całego świata, m.in. z Egiptu, Iranu, Libanu, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch itd. Prezentowane wykłady dotyczyły aspektów otorynolaryngologicznych, m.in. chirurgii endoskopowej, nowotworów głowy i szyi, fonochirurgii, chirurgii tarczycy i wielu innych. Z wykładami wystąpił również prof. Piotr H. Skarżyński - scharakteryzował polską szkołę wszczepiania implantów ślimakowych, opowiedział o analizie i umiejętnościach radzenia sobie z komplikacjami oraz o wskazaniach i wynikach długoterminowych. Wystąpienia te zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem i stały się przyczynkiem do dyskusji nad nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie systemów wszczepialnych poprawiających słyszenie.

Obaj polscy naukowcy od wielu lat współpracują z Irakiem. Przedstawiciele irackiego środowiska naukowego uczestniczą w współorganizowanych przez nich światowych wydarzeniach naukowych, tj. kongresach, konferencjach czy warsztatach. Są pierwszymi Polakami, którzy otrzymali to prestiżowe wyróżnienie.