poniedziałek, 21 lipiec 2014 10:27

Duży wyjazd integracyjny

Napisane przez
Duży wyjazd integracyjny fot. www.sxc.hu

Co powinien zrobić klient zamierzający wybrać firmę, która zorganizuje duży wyjazd integracyjny? Najlepiej od razu sprawdzać, czy firmy, które zgłaszają się z ofertami, mogą się podjąć organizacji wydarzenia „od A do Z", a więc zajmować się także cateringiem, logistyką, dojazdem czy zakwaterowaniem.

To olbrzymie ułatwienie dla klienta, który przecież i tak będzie miał mnóstwo rzeczy do zrobienia przy okazji wyjazdu - napisał na portalu hrnews.pl. Marcin Juchniewicz, dyrektor projektu Gamma Discovery. Koordynacja działań kilku podwykonawców, zajmujących się różnymi aspektami wyjazdu, może być bardzo trudna, a przede wszystkim pracochłonna. Są firmy, które z założenia zajmują się obsługą kompleksową i najlepiej zdecydować się na taką właśnie firmę, zamiast „sklejać” wyjazd z pomocą kilku wykonawców. Przy takim „sklejaniu" jest duża szansa na zamieszanie i niepotrzebne nerwy, zwłaszcza w obszarach, które na siebie nachodzą

I takiej firmie, oferującej usługę kompleksową, przedstawia się pomysł na wyjazd?

Sugeruję raczej proces odwrotny - określenie oczekiwań odnośnie realizacji, potencjalnych efektów oraz zaproponowania środków, dzięki którym oferent chciałby określone efekty uzyskać.

Specjaliści od wyjazdów mogą nas zaskoczyć jakimś niebanalnym pomysłem. Powiedzmy sobie szczerze - standardowe wyjazdy integracyjne, które kiedyś były taką ekscytującą nowością i atrakcją dla pracowników, już się „przejadły”. Wcale nie trzeba ich czymkolwiek zastępować. Wystarczy je tak zaprojektować, aby pracownicy przeżyli podczas nich coś niecodziennego.  A to jest właśnie rola firmy eventowej organizującej wyjazd. Można jednak zakładać, że pracownik z kilkunastoletnim stażem pracy już pewnie wszystko podczas takich wyjazdów widział. Dlatego oferta firm organizujących tego typu eventy nieustannie się zmienia i poszerza. Oprócz rzeczy, które wszyscy doskonale kojarzymy, firmy oferują tak zwane LARPy, gry scenariuszowe czy sztuki korporacyjne. Zapewniam, że możliwości jest o wiele więcej, niż „małpi gaj”, paintball czy przeciąganie liny. Przeciętny pracownik działu HR, który myśli o przygotowaniu wyjazdu integracyjnego, na ogół nie wie o całym bogactwie atrakcji, które można zaproponować.  

LARP-y, czyli Live Action Role-Playing, są podobne do improwizowanej sztuki teatralnej. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie jest jedyną osobą, która zna scenariusz w całości, dlatego jego dobór jest kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Reszta uczestników LARPa staje się aktorami, wciela się w swoje postacie i odgrywa przydzielone im role w tworzonej wspólnie historii. To, co mówią, jest traktowane jako wypowiedzi prowadzonych przez nich postaci, a to, co robią  jako działanie postaci.