sobota, 11 wrzesień 2021 12:58

Nagroda specjalna Ministra Obrony Narodowej podczas MSPO 2021

Napisał
Żołnierz z pistoletem VIS 100 Żołnierz z pistoletem VIS 100 fot. Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu

VIS 100, pistolet zaprojektowany i produkowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom sp. z o.o. otrzymał nagrodę specjalną Ministra Obrony Narodowej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 2021.

Podczas MSPO 2021 w Kielcach zaprojektowany i produkowany przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. 9 mm pistolet VIS 100 otrzymał wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej. Pamiątkową szablę na ręce p.o. prezesa zarządu Macieja Boreckiego wręczył Mateusz Sarosiek, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

VIS 100 to w 100% polski automatyczny pistolet samopowtarzalny, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Broń charakteryzuje się małą masą, optymalnymi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Dostosowany jest do użytkowania zarówno przez strzelców prawo, jak i leworęcznych. Dzięki wymiennym nakładkom posiada ergonomiczny chwyt z możliwością dopasowania jego wielkości do ręki użytkownika.

Szkielet broni wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium. Szyna NATO Rail, zgodna ze standardem STANAG 4694, przeznaczona do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego zwiększa jego funkcjonalność. Broń posiada też automatyczny bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Dodatkowo zastosowano tzw. zwalniacz napiętego kurka (decocker).

- Jesteśmy dumni, że produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu pistolet VIS 100, podobnie jak nasz karabin GROT 762N przed dwoma laty, otrzymał nagrodę podczas jednych z największych w Europie targów zbrojeniowych jakim jest MSPO w Kielcach. Tegoroczna nagroda dla pistoletu VIS 100 przyznana przez MON potwierdza, że ciężka praca naszych zespołów i ciągłe dążenie do doskonałości znajdują odzwierciedlenie także w opinii ekspertów i przedstawicieli MON. Celem Fabryki Broni jest by nasze, rodzime konstrukcje takie jak VIS 100 czy MSBS GROT promowały na świecie polską myśl technologiczną – mówi Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” - Radom sp. z o.o.

VIS 100 powstał w ramach wojskowego projektu pk. TYTAN, a broń została zaprezentowana po raz pierwszy 1 lipca 2014 r. podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. W 2018 roku., w związku z podpisaniem umowy na dostawy tego pistoletu do Sił Zbrojnych RP, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o nadaniu nazwy pistoletu na VIS 100. Nazwa nawiązuje do historycznego VIS wz. 35 oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do dziś dostarczono polskim siłom zbrojnym blisko 10 000 pistoletów VIS 100 kal.9x19 mm. W bieżącym roku zaplanowano kolejne dostawy, dzięki czemu do końca 2021 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało  prawie 13000 sztuk pistoletów VIS 100.

Do sprzedaży na rodzimym rynku trafiła też cywilna wersja pistoletu - VIS 100 M1. Odbiorcami pistoletów są miłośnicy polskiej broni, którzy uprawiają szeroko rozumiany sport strzelecki tj. strzelectwo dynamiczne, jak i strzelectwo tarczowe. Broń znalazła także uznanie kolekcjonerów broni palnej. Ta jednostka broni jest wyjątkowa, ponieważ to pierwszy od lat 90. polski pistolet w pełni opracowany konstrukcyjnie i technologicznie oraz wykonany na terenie Polski.

Fabryka Broni „Łucznik” - Radom podczas MSPO 2021 otrzymała także złoty certyfikat w zakresie kreowania jakości i budowania potencjału przemysłu zbrojeniowego i obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.