sobota, 25 wrzesień 2021 12:28

W sierpniu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 13,2% r/r

Napisał
W sierpniu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 13,2% r/r fot. MRiT

Polski przemysł rośnie już 15. miesiąc z rzędu. W sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 13,2% w porównaniu z sierpniem ub.r.

Wzrost odnotowano w 29. z 34. działów przemysłu. W sierpniu szybko rosły również ceny produkcji sprzedanej przemysłu – stwierdzają w komentarzu analitycy ministerstwa rozwoju i technologii.

W okresie styczeń-sierpień 2021 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 16,4% wyższa niż w analogicznym okresie ub.r. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 10,7% r/r.

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu 2021 r. wzrosły o 9,5% r/r i 0,6% m/m. Sierpniowy wzrost objął wszystkie sekcje przemysłu, natomiast najbardziej wzrosły ceny w sekcji górnictwo i wydobywanie (o 17,7% r/r).

Analitycy Ministerstwa Rozwoju i Technologii oczekują wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu zbliżonego do 10%. Szacują, że najszybciej produkcja będzie rosła w działach obejmujących metale, wyroby z metali, komputery i urządzenia elektroniczne oraz maszyny i urządzenia, a także w wytwarzaniu energii.