piątek, 24 wrzesień 2021 14:57

Otwarcie największego centrum logistycznego w mleczarstwie

Napisał
W centrum Dariusz Sapiński W centrum Dariusz Sapiński fot. Grupa Mlekovita

Prezes zarządu Grupy Mlekovita 24 września 2021 r. dokonał uroczystego otwarcia największego i najnowocześniejszego centrum logistycznego w mleczarstwie.

- Przyczyniamy się do budowy zdrowego społeczeństwa bardzo dobrą żywnością i zdrowym środowiskiem. Mleczarstwo to nasza polska potęga i wielki element eksportu, dlatego tu trzeba inwestować, aby być konkurencyjnym. Mlekovita jako lider nieustannie się rozwija i konsekwentnie  swój  model  biznesowy opiera o stały rozwój dla dobra klientów i konsumentów - mówił podczas uroczystości prezes Sapiński.

- Nie ma rozwoju bez inwestycji, nie ma rozwoju bez patrzenia w przyszłość. Rozwój technologiczny pozwala nam wdrażać i udoskonalać innowacyjne rozwiązania. Będąc największym inwestorem w  branży, w ostatniej dekadzie zainwestowaliśmy ponad miliard złotych i dlatego też w tym trudnym okresie również podjąłem bardzo trudną decyzję o budowie największego i najnowocześniejszego centrum logistycznego w mleczarstwie.

Nowo otwarte centrum logistyczne obejmuje: magazyny chłodnicze, mroźnię oraz magazyn z przeznaczeniem technicznym. W realizacji inwestycji brały udział m.in. firmy: Unibep SA (roboty budowlane), Johnson Controls International Sp. z o.o. (branża chłodnicza), Promag SA. (systemy magazynowe).

- Bardzo się cieszę, że Unibep SA od lat współpracuje z Mlekovitą, największą grupą mleczarską w Polsce. Przypomnę, że wcześniej dla tej firmy wybudowaliśmy halę produkcyjno-magazynową oraz najnowocześniejszą w tej części Europy Fabrykę Proszków Mlecznych. Nasza ostatnia inwestycja prowadzona dla Mlekovity to budynek mroźni i dwa budynki magazynowe. Jestem przekonany, że ze wszystkich realizacji możemy być zadowoleni - i inwestor, i my, wykonawcy. Inaczej nie byłoby naszej wieloletniej kooperacji.  - mówił Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep SA.

Wartość inwestycji wyniosła ponad 45 mln zł i w całości została sfinansowana ze środków własnych. Budowa tego największego i najnowocześniejszego centrum logistycznego w mleczarstwie trwała zaledwie rok, a łączna liczba miejsc paletowych wynosi 17 tys.

- Promag z zadowoleniem przyjął zaproszenie do kolejnego projektu Grupy Mlekovita. Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że otwarte dziś centrum logistyczne jest doskonałym przykładem rozwoju i wdrażania nowych technologii w polskich firmach. Cieszę się, że pan prezes Sapiński, przy wyborze partnera w zakresie systemów magazynowych, postawił na nowoczesne rozwiązania oraz na 40-letnie doświadczenie Promag - powiedziała prezes Promag SA, Karolina Tokarz.

W podobnym tonie o współpracy przy inwestycji wypowiadał się Konrad Ciszkowski, członek zarządu Johnson Controls International Sp. z o.o.: - Mieliśmy niewątpliwy zaszczyt uczestniczyć w budowie największego centrum logistycznego w mleczarstwie zrealizowanego przez największą w Polsce spółdzielnię mleczarską. Chciałbym podkreślić, że współpraca naszej spółki JCI z Mlekovitą i z panem Prezesem Dariuszem Sapińskim jest długoletnia - zrealizowaliśmy wspólnie wiele instalacji chłodniczych, począwszy od połowy lat 90. Mlekovita zawsze była i będzie kluczowym klientem dla spółki Johnson Controls. Grupa Mlekovita to obecnie już 22 zakłady produkcyjne, 34 własne centra dystrybucyjne, 142 sklepy firmowe Mlekovitka i oferta 1555 najwyższej jakości produktów. Dzięki nowemu centrum logistycznemu Mlekovita będzie mogła być jeszcze bardziej konkurencyjna na rynku krajowym i zagranicznym oraz sprawniej dystrybuować szeroki asortyment najwyższej jakości markowych produktów mleczarskich.

Podczas uroczystości prezes Dariusz Sapiński przypomniał, że nowe centrum logistyczne, jedna z większych ostatnich inwestycji, powstawało w trudnym czasie. - Zapewnienie bezpieczeństwa naszym klientom, pracownikom i dostawcom mleka było dla nas absolutnym priorytetem. Wdrożyliśmy dobre praktyki w zakresie walki z pandemią i jej skutkami - podkreślał prezes. - Jesteśmy firmą odpowiedzialną i codziennie wywiązujemy się z tego zobowiązania. Dla Mlekovity nie ma innej drogi niż zrównoważony rozwój. Tę misję podzielamy wszyscy w firmie - od rolników po kadrę zarządzającą. Będąc jedną z największych firm w Polsce, doskonale zdajemy sobie sprawę z wpływu naszych decyzji na dziesiątki tysięcy naszych dostawców mleka, kilka tysięcy naszych pracowników, na miliony naszych klientów, na środowisko naturalne i całą krajową gospodarkę. Tworzymy postęp dla mleczarstwa, bo po to jesteśmy, takie jest nasze zadanie i staramy się wywiązać z tego jak najlepiej.

Z okazji otwarcia największego i najnowocześniejszego centrum logistycznego w mleczarstwie list do zgromadzonych skierował także premier Mateusz Morawiecki. Prezes Sapiński odebrał również nagrodę Ekoinwestora w przemyśle spożywczym 2021 za instalację układów odzyskiwania ciepła w Wysokiem Mazowieckiem w konkursie organizowanym przez redakcję magazynu „AGRO Industry” pod patronatem honorowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.