czwartek, 07 październik 2021 11:31

Najczęściej poszukiwane zawody w naszym kraju dotyczą pracy fizycznej

Napisał
Najczęściej poszukiwane zawody w naszym kraju dotyczą pracy fizycznej fot. free-images.com/Pixabay

Na OLX Praca, liczba ofert notuje w tym roku rekordowe wzrosty dla kategorii: transport i spedycja, produkcja, sprzedaż i obsługa klienta, budowa i remonty.

Trendu świadomi są sami Polacy, którzy - zapytani w ogólnopolskim badaniu - wskazują m.in. pracowników budowlanych i produkcyjnych jako bardziej poszukiwanych od lekarzy czy specjalistów IT - informuje portal tokfm.pl.

Ale jednocześnie nie wierzą, że za popytem rynku idą benefity dla pracowników, o których biją się dziś pracodawcy. Jak jest w praktyce?

Według portalu cztery pierwsze miejsca w rankingu najczęściej poszukiwanych zawodów w Polsce dotyczą pracy fizycznej. Są to: sprzedawcy, robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek i autobusów, robotnicy budowlani w wykończeniówce (źródło danych: GUS). Na liście zawodów deficytowych, gdzie realnie brakuje kandydatów do pracy, 2 na 3 pozycje to praca fizyczna lub produkcyjna. Przykładowo, niedobór kierowców, pracowników magazynowych i budowlanych dotyczy od 75 do 100 proc. obszaru całego kraju (źródło: Barometr Zawodów). 

- Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX. Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25% więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz 33% więcej porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21% na przestrzeni kilku lat oraz 30% w porównaniu do ubiegłego roku, a dalej – niemal na równi - sprzedaż i obsługa klienta.

W porównaniu do ub. roku, na OLX mocno wzrosła także liczba ofert w kategoriach prace magazynowe (24 proc., budowa/remonty (19 proc.), kasjer i pracownik sklepu (16 proc.). 

- Trendem, który ma charakter globalny, jest rosnąca rola usług pośredniczących, zwłaszcza związanych z cyklem życia produktu, w coraz większej liczbie transakcji (B2B i B2C). Obserwujemy zmianę modelu zakupowego, w którym coraz więcej kupujemy, więc potrzeba nam analogicznie coraz więcej magazynierów, kurierów czy kasjerów - komentuje zmiany Kinga Makowska, współzałożycielka agencji HRrebels. 

Całość informacji: 

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,167639,27654232,praca-fizyczna-i-produkcyjna-najlepszy-rok-dla-poszukujacych.html