środa, 20 październik 2021 12:43

E-praca głównie dla osób z wyższym wykształceniem

Napisał
E-praca głównie dla osób z wyższym wykształceniem fot. free-images.com/Pixabay

Ważnym czynnikiem w ogłoszeniach o pracę jest to, czy oferty dotyczą formy wyłącznie pracy zdalnej - aż 41 proc. badanych deklaruje, że zwraca na to uwagę.

Co istotne, robi tak ponad połowa osób z wyższym wykształceniem - pokazują wyniki 45. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.

Według Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan, badania potwierdzają to, co wiemy z obserwacji życia codziennego i innych analiz. Praca zdalna jest możliwością z której mogą skorzystać tylko niektórzy pracownicy - głównie ci z wyższym wykształceniem, choć i w tej grupie tylko 17% pracowało zdalne w momencie przeprowadzania badania. W całej populacji tylko 18% respondentów miało doświadczenie pracy zdalnej.

W opinii ekspertki to oznacza, że rewolucja w zakresie sposobu świadczenia pracy o której dość często mówimy objęła stosunkowo niewielką część pracowników. Warto również zwrócić uwagę na postrzeganie plusów i minusów pracy zdalnej. Dla niektórych respondentów jest ona szansą na pogodzenie obowiązków zawodowych i pozazawodowych, dla innych - przeszkodą w balansowaniu między rolami życiowymi. Część respondentów deklaruje, że możliwość pracy z domu zwiększa ich efektywność, inni wydajniej pracują z biura.

Jak zaznacza Monika Fedorczuk pracodawcy planując rozwiązania w swojej firmie muszą brać pod uwagę indywidualne preferencje pracowników. - Nie ma rozwiązań idealnych, pozytywnie ocenianych przez wszystkich. Dopasowanie sposobu świadczenia pracy do potrzeb pracowników może być tym elementem, który będzie decydował o stabilizacji zatrudnienia i możliwości pozyskania nowych pracowników - stwierdza na zakończenie ekspertka.