wtorek, 19 październik 2021 13:35

Teraz Polska Mimo Wszystko

Napisał
w centrum Anna Dymna w centrum Anna Dymna fot. Anna Karahan/Teraz Polska

Rok minął i znowu miałem przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu w Krakowie.

W miniony wtorek, 12 października, w krakowskim Urzędzie Miejskim po raz drugi uhonorowano statuetkami „Promotor Polski” osobistości związane z Krakowem i Małopolską. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego w ramach tego projektu nagradza działających lub wywodzących się z poszczególnych regionów ludzi, którzy przez swoje dokonania i sukcesy promują Polskę. To marki same w sobie i wielkie wsparcie dla Marki Polska - napisał Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” na portalu natemat.pl.

Od czasu inauguracji projektu w 2017 r. statuetki wręczono ponad trzydziestu osobom. W tym roku małopolskimi Promotorami Polski zostali: Anna Dymna - wybitna aktorka i społeczniczka, założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”; prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; Janusz Komurkiewicz z zarządu Fakro sp. z o.o., prezes Stowarzyszenia Polskie Okna i Drzwi oraz Andrzej Bargiel, narciarz wysokogórski i himalaista.

Statuetki nagrodzonym wręczyli - oprócz niżej podpisanego - wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk i prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej oraz członek Kapituły „Teraz Polska” Wiesław Jopek.

- Zwykle mówimy o marce w kategoriach dużego wydarzenia kongresowego, albo jakiegoś produktu, który promuje dany kraj. Ale tak naprawdę wszystko to zawsze zaczyna się i kończy na ludziach. Od pomysłów osób kreatywnych, aktywnych, społeczników przechodzimy do przekuwania myśli w działanie i do tak ważnego przekonywania innych do swojej idei. Bardzo dziękuję Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, że o tym prostym, wydawałoby się, fakcie nie zapomina. Że to właśnie promowani są ludzie, którzy swoją aktywnością budują markę naszego kraju - powiedział wiceprezydent Muzyk.

Dyrektor Konkursu „Teraz Polska” Michał Lipiński zaznaczył: - Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju.

Przypomnę tylko, że w ub. roku w Małopolsce tytułem „Promotor Polski” zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Beethovena; dr Krzysztof Pawłowski, prezydent pierwszej w Polsce prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu; Ryszard Florek, prezes firmy Fakro, światowego wicelidera produkcji okien dachowych; prof. Jacek Majchrowski, wieloletni prezydent Krakowa.

Wartość projektu „Promotor Polski” polega nie tylko na przypominaniu, jak wiele znanych i zasłużonych osób mamy do dyspozycji, jeśli chodzi o budowę wizerunku Polski - za granicą, ale i wśród nas samych. Wszak każdy z nas, który podróżuje za granicę, styka się z cudzoziemcami, jest naturalnym ambasadorem Marki Polska. „Promotor Polski” pokazuje, jak wiele osób, które nie trafiają na pierwsze strony gazet, stanowi nasz narodowy kapitał. Naukowcy, sportowcy, ludzie kultury, ludzie zaangażowani w pomoc innych - oni wszyscy swoim doświadczeniem, wiedzą i osiągnięciami wystawiają Polsce jak najlepsze świadectwo. Bądźmy z nich dumni, doceniajmy ich!

Na zakończenie chciałbym przytoczyć słowa tegorocznej laureatki Anny Dymnej, która po uroczystości przyznała w rozmowie: - Takie nagrody pokazują, że to, co my robimy jest potrzebne i zauważalne, że to trzeba i warto robić. Prawdę mówiąc, moje życie - odkąd mam fundację i mogę się przydać komuś nie tylko na scenie i przed kamerą - nabrało zupełnie innego, głębszego sensu. I jeszcze pomyślałam sobie jeszcze, że moja fundacja nazywa się Mimo Wszystko, więc Teraz Polska Mimo Wszystko.