wtorek, 26 sierpień 2014 19:37

Najważniejsza dla pracowników możliwość nauki

Napisane przez
Najważniejsza dla pracowników możliwość nauki fot. Mikomax Smart Office

Efektywność pracowników wpływa na jakość oferowanych na rynku usług i produktów. Przed menedżerami stoi zadanie stworzenia takich miejsc pracy, które będą wspierać zatrudnionych w wykonywaniu ich zadań.

Jednak badania przeprowadzone przez firmę Mikomax Smart Office w 2013/4 r. w centrach w dwóch krajach, w których świadczone są zaawansowane usługi dla biznesu - pokazują, że tylko dla 26% pracowników w Polsce i 37,1% pracowników w Rumunii biuro stanowi odpowiednie miejsce do pracy - napisal portal hrnews.pl.

Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku dobrze zmotywowani pracownicy stanowią klucz do sukcesu firm. Z tego względu kadra menedżerska powinna zadbać o odpowiednie warunki pracy, tak aby sprzyjały efektywnemu wykonywaniu zadań. Tymczasem, według analiz Mikomax Smart Office tylko 16% pracowników centrów w Polsce i 33% z centrów w Rumunii czuje, że miejsce pracy wspiera ich w podnoszeniu efektywności. Eksperci widzą jednak potencjał branży w tym zakresie.

- Badanie Mikomax Smart Office pokazuje, że nawet najlepsze kadry nie będą odnosić sukcesów dla przedsiębiorstwa, jeśli nie zapewni się im właściwego środowiska i warunków pracy. Firmy z branży usług dla biznesu mają świadomość tej zależności i są liderami w zakresie tworzenia przyjaznych miejsc zatrudnienia - podsumowuje Janusz Mikołajczyk, prezes zarządu, Mikomax Smart Office, polska firma z ponad 22-letnim doświadczeniem, wspierająca sektor usług dla biznesu w zakresie aranżacji przestrzeni biurowych. Realizując zadania służbowe w dogodnych warunkach zatrudnieni bardziej się do nich przykładają. W ten sposób zmniejsza się również rotacja oraz ilość osób idących na zwolnienia lekarskie.

- Analizy firmy PwC wykazały, że wskaźnik absencji chorobowej plasuje się w Polsce na poziomie 5% i jest on porównywalny z wynikami dla Europy, czy USA, gdzie wynosi 3-4% . Wysoki poziom nieobecności w pracy wiąże się z dużymi kosztami ponoszonymi przez firmy, które obejmują m.in. wynagrodzenia za zastępstwa, nadgodziny realizowane przez osoby nieprzebywające na zwolnieniu, a także koszty administracyjne obsługi zwolnienia. Właściwe dostosowanie otoczenia i trybu pracy do potrzeb pracowników może w znaczący sposób obniżyć te wskaźniki - mówi Olga Kortbeek, HR Manager w Shell Business Service Centre Kraków.

Okazuje się, że dla 58% pracowników z polskich centrów i 61% z rumuńskich ważna jest organizacja i wygląd biura. Analizy Mikomax Smart Office pokazują, że dla osób zatrudnionych w polskich centrach usług istotną wartość stanowi światło dzienne (65%) i jakość powietrza (45%) [1].

- Wprowadzenie monitoringu GPS przynosi szereg korzyści firmie w obszarze zarządzania. Wiedza, którą dostarcza monitoring GPS może być źródłem bardzo pozytywnych zmian w firmie podnoszącym jej efektywność działań w terenie i optymalizując koszty związane z aktywnością pracowników. Należy jednak pamiętać, że z tych samych powodów wdrożenie systemu może być odebrane negatywnie przez kadry. Dlatego działania powinny być dobrze przygotowane i przemyślane, zgodne z przepisami, a także podparte aktywną komunikacją skierowaną do pracowników, tłumaczącą powody zmian i korzyści płynące z wdrożenia monitoringu GPS dla firmy i dla nich samych - uważa Bartłomiej Dębski, prezes zarządu Cartrack Polska, dostawcy outsourcingu usług monitorowania GPS.