czwartek, 09 grudzień 2021 12:40

Eksport wzrósł w październiku o 12,7%

Napisał
Eksport wzrósł w październiku o 12,7% fot. free-images.com/Pixabay

Dostępne obecnie dane o stanie gospodarki realnej oraz opinie pozyskane od członków KIG pozwalają szacować, że eksport w październiku 2021 wyniósł 26 412 mln euro.

Zwiększył się więc w stosunku do wartości notowanych we wrześniu o 7,6%, w stosunku zaś do wielkości notowanych przed dwunastoma miesiącami zwiększył się o 12,7% - napisał w opublikowanej prognozie Krajowej Izby Gospodarczej jej główny ekonomista, Piotr Soroczyński.

W jego przekonaniu wielkość eksportu w listopadzie będzie, ze względów sezonowych, zbliżona do notowanej w październiku.

Październik zazwyczaj przynosi zwiększenie aktywności eksportowej. Jest to związane z intensyfikacją dostaw realizowanych na potrzeby zaopatrzenia handlu w okresie świąt i nowego roku, ale również wciąż trwającego wprowadzania nowego asortymentu towarów po okresie wakacyjnym. Aktywność eksportowa na podobnie wzmożonym poziomie powinna być też obserwowana w listopadzie. To właśnie październik i listopad są miesiącami, w  których notuje się największą sprzedaż eksportową.

W bieżącym roku wyniki październikowe powinny dobrze prezentować się na tle wrześniowych (istotny wzrost w ujęciu m/m). Odbicie powakacyjne we wrześniu było bowiem minimalnie płytsze od oczekiwanego. Być może więc mieliśmy tu do czynienia z pewnym drobnym opóźnieniem wysyłek - pogarszającym statystyki września i poprawiającymi te dla października. Widoczny mógł być też dodatkowy impuls związany z nadzwyczajną sprzedażą energii tak w postaci prądu jak również gazu i węgla. W konsekwencji roczna dynamika eksportu mogła ulec pewnej poprawie - do 12,7% w październiku z 12,2% we wrześniu.

W październiku złoty osłabił się wobec euro - o 0,6% do 4,5952 i równocześnie okazał się o 1,2% słabszy niż przed rokiem (we wrześniu złoty był słabszy niż przed rokiem o 2,1%). Wycena złotego pozostawała więc słaba.

Podobnie prezentowała się sytuacja eksporterów rozliczających sprzedaż w dolarach. W październiku złoty osłabił się w stosunku do tej waluty o 2,2% do 3,9607. Październikowa wycena okazała się jednocześnie słabsza niż przed rokiem - o 2,6%, podczas gdy we wrześniu złoty wobec dolara był słabszy niż przed rokiem o 2,2%.

„Według ostatecznych danych w roku 2020 nasza sprzedaż eksportowa uległa zwiększeniu z 232,9 mld euro w roku 2019 do 236,0 mld euro (o 1,3%). Wypada przypomnieć, że w danych wstępnych wskazywany był minimalny spadek eksportu. Faktyczny wzrost, choć niewielki, ale osiągnięty w tak trudny dla światowej gospodarki czas - należy uznać za wynik wręcz nadzwyczajny. W roku 2021 eksport wynosząc 279,1 mld euro może okazać się o 18,4% wyższy niż w roku 2020, a w roku 2022 wynosząc 314,9 mld euro zwiększyć się o dalsze 12,8%” - napisał na zakończenie Piotr Soroczyński.