środa, 29 grudzień 2021 12:50

Na rynku pracy stare bolączki, nowe wyzwania

Napisał
Na rynku pracy stare bolączki, nowe wyzwania fot. free-images.com/Pixabay

W 2022 r. rynek pracy czeka wiele wyzwań. Eksperci Personnel Service wytypowali trzy trendy, które zdominują zawodową rzeczywistość w przyszłym roku.

- Praca hybrydowa, deficyt pracowników i rozwój kompetencji to trzy zjawiska, które będziemy obserwować w przyszłym roku. Są one nierozerwalnie związane z sytuacją gospodarczą w Polsce i nową rzeczywistością, ukształtowaną w wyniku pandemii - napisał Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service SA.

Jeszcze w 2020 r., w pierwszych chwilach po wybuchu pandemii nikt nie zdawał sobie sprawy, jak wpłynie ona na rzeczywistość polskiego rynku pracy. Tymczasem jej konsekwencje odczuwamy nadal i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym roku miało się to zmienić.

Chociaż home office dotyczy tylko wycinka pracowników, to już na stałe wpisze się w obraz polskiego rynku pracy. Jak wynika z badania Gamfi, obecnie na pracę zdalną w wymiarze co najmniej jednego dnia w tygodniu ma przyzwolenie 23 proc. pracowników. Firmy w mijającym roku analizowały, jaki model pracy będzie dla nich optymalny w 2022 r. Pracodawcy przekonali się, że nie ma jednej ścieżki dla wszystkich. Jedni wrócą na stałe do biur, inni przejdą całkowicie na pracę zdalną, a najwięcej firm zdecyduje się na model mieszany.

Rynek pracy w Polsce prężnie się rozwija - tylko w trzecim kwartale br. powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. Z danych GUS wynika, że w przemyśle brakuje ponad 34 tys. pracowników, a w budownictwie 22,5 tys. Z niedoborami pracowników firmy będą musiały się zmierzyć również w przyszłym roku. Powstaje też coraz więcej miejsc pracy - na jedno zlikwidowane stanowisko powstają dwa nowe, jednak nie ma kim ich obsadzać.

Na te niedobory kadrowe w firmach pomogą w przyszłym roku, podobnie jak do tej pory, imigranci ze Wschodu. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że w 2021 r. niemal co czwarta firma zamierzała rekrutować Ukraińców. Przedsiębiorcy doceniają ich pracowitość, doświadczenie i szybką adaptację. Coraz częściej Ukraińcy będą również zatrudniani na wyższych stanowiskach, w branżach takich jak logistyka czy IT. Nasze cykliczne badanie wykazuje w tej kwestii trend wzrostowy. W 2019 roku wyspecjalizowane stanowiska zajmowało 4 proc. pracujących Ukraińców, w 2020 już 9 proc., a w 2021 przekroczyliśmy 12 proc. Liczę, że w 2022 roku pobijemy kolejny rekord pod tym względem.

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, także, iż pandemia dokonała istotnych zmian w świadomości pracowników, przyczyniając się do zwiększenia ich motywacji do rozwoju. Już 44 proc. z nich pod wpływem doświadczeń związanych z COVID-19 planowało w tym roku zdobywać nowe kompetencje. Szczególnie mocno nastawiona na to była najmłodsza grupa respondentów w wieku 18-24 lata oraz osoby po studiach licencjackich - odpowiedziało tak po 60 proc. osób. Zatrudnieni zdają sobie sprawę, że rynek pracy jest dynamiczny i trzeba szybko się do niego dostosowywać. Dlatego w 2022 r. kluczowe będzie rozwijanie i zdobywanie nowych kompetencji. Pracownicy chcą podejmować się nowych wyzwań - pisze na zakończenie Krzysztof Inglot.