poniedziałek, 03 styczeń 2022 14:05

Janiszewski: Kontroler ruchu lotniczego to nie profesja typowo męska

Napisał
Janusz Janiszewski Janusz Janiszewski fot. azir.edu.pl/youtube.com

 - W naszej profesji dzielimy się na dwie grupy: jedni to są pasjonaci, a drudzy przychodzą z kompletnego przypadku, zaciekawieni ofertą pracy.

I nagle okazuje się, że mają takie możliwości i zdolności, że są wyśmienitymi kontrolerami ruchu lotniczego czy też kontrolerkami, bo panie też u nas pracują - mówi w rozmowie z platformą Akademii Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl) Janusz Janiszewski, p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

- To nie jest profesja typowo męska. W organie kontroli wieżowej pracuje mniej więcej 50% kobiet i 50% mężczyzn, natomiast w kontroli zbliżania i obszaru to jest 30% kobiet i 70% mężczyzn. Ale ja mam nadzieję, że będzie coraz więcej kobiet w tym pięknym zawodzie - dodaje Janiszewski.

Dlaczego sam zdecydował się zostać kontrolerem ruchu lotniczego? O tym więcej w wypowiedzi dla AZiR. A także:

  • czy kontroler ruchu lotniczego pracuje pod presją popełnienia błędu?

  • czy pracownicy PAŻP mogą liczyć na wsparcie psychologiczne?

  • jakie są minusy tej pracy?

Janusz Janiszewski - to p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Absolwent Akademii Sztuki Wojennej (dawniej AON) na kierunku Zarządzanie ruchem lotniczym, ukończył również studia ekonomiczne we Wrocławiu.

Od 1999 r. jest kontrolerem ruchu lotniczego. Posiada unikalną, ekspercką wiedzę i doświadczenie z obszaru planowania, rozwoju i zarządzania ruchem lotniczym. W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił odpowiedzialne funkcje menadżerskie i zarządcze w PAŻP. Ponadto jest stałym członkiem Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, odpowiedzialnym za kwestie związane z rozwijaniem infrastruktury w związku z planowaną rozbudową sieci lotnisk w Polsce. W listopadzie 2020 r. został członkiem Network Management Board - Rady Zarządzania Siecią. Od grudniu 2019 r. jest też Przewodniczącym Rady Sterującej A6 Alliance - grupy największych europejskich dostawców usług żeglugi powietrznej.

Całość wypowiedzi Janusza Janiszewskiego pod linkiem: https://youtu.be/ovigA37ykjY