czwartek, 13 styczeń 2022 13:52

Lider w finansowaniu MŚP przyśpiesza

Napisał
Lider w finansowaniu MŚP przyśpiesza fot. free-images.com/Pixabay

Wiodący dostawca faktoringu dla małych i średnich firm w Polsce zamknął 2021 r. z rekordowym wynikiem 1,02 mln zł obrotu.

Blisko 60% wzrost w stosunku do 2020 r., kiedy wyniósł on 0,64 mld zł, to rezultat nie tylko dynamicznego rozwoju nowych usług i produktów finansujących MŚP, ale również usługi faktoringu, która dla istniejącej od ćwierćwiecza firmy PragmaGO stanowi podstawę działalności.

Obecnie około 19% korzystających z tej formy finansowania podmiotów gospodarczych to klienci PragmaGO. W nadchodzącym roku chce ona zwiększyć swoje obroty o kolejne 50%, rozwijając współpracę z partnerami i wykorzystując rosnące spektrum kanałów sprzedaży. Umożliwi to dotarcie do nowych klientów (np. merchantów) z premierowymi produktami - m.in. pożyczką typu Revenue Based Financing (RBF) - czyli zaliczką przychodową czy finansowaniem podatków (m.in. we współpracy z biurami rachunkowymi). Celem pozostaje też stałe zwiększanie udziału w rynku faktoringu.

Choć głównym obszarem działalności PragmaGO pozostaje faktoring, to w ostatnich latach oferta firmy została poszerzona o nowe produkty, dzięki którym małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymują finansowanie dostosowane do ich potrzeb i utrzymują w ten sposób płynność.

- Oferujemy  „mądre pieniądze”. Mając długoletnie doświadczenie i znając zmieniające się potrzeby przedsiębiorców, na bieżąco dopasowujemy do nich swój asortyment, proponując im atrakcyjne i wygodne formy pożyczek, co często stanowić może „być albo nie być” w ich bieżącej działalności - mówi Tomasz Boduszek, prezes PragmaGO.

Już od lat firma oferuje m.in. produkty pożyczkowe z odnawialnym, bezpłatnym limitem, jak również faktoring on-line (stawkowy, ryczałtowy czy odwrotny), a dzięki coraz szerszej współpracy z nowymi partnerami czy rozwojowi nowych kanałów dystrybucji – dociera dziś ze swoją ofertą do coraz większej grupy klientów.

- Przed 2021 naszymi głównymi grupami klientów byli przedsiębiorcy z tradycyjnych biznesów offline'owych - TSL, budowlanka, handel hurtowy, dziś zaś docieramy do znacznie szerszego kręgu odbiorców produktów - przyznaje Boduszek.

Dla jego firmy rok 2021 okazał się przełomowy. Dzięki integracjom partnerskim tysiące firm działających na rynku e-commerce otrzymało możliwość skorzystania z transakcji on line. Oferta dotarła do sprzedających i kupujących w e-commerce (produkty finansowania dla e-sklepów oraz metoda płatności dla kupujących w nich) czy freelancerów.

W 2020 r. PragmaGO przejęła spółkę Brutto, która specjalizuje się w integracjach partnerskich m.in. z platformami do fakturowania, pozyskując w ten sposób nowych klientów, a w ostatnim kwartale  zintegrowała się z PayTel - jednym z wiodących operatorów terminali do obsługi płatności offline, a tym samym - do grona klientów firmy dołączyli też sprzedawcy i usługodawcy realizujący detaliczną sprzedaż offline’ową do konsumentów.

- Najmocniej rósł nam faktoring (limity do 1 mln zł) oraz online'owe nisko nominałowe pożyczki (limity do 50 tys. zł). W kolejnym roku zakładamy, że produkty te nadal będą mocno rosły, a do tego dołożymy jeszcze finansowanie podatków i MCA (RBF) - zapowiada Boduszek.

Revenue Based Financing (RBF) to produkt innowacyjny, bowiem wartością dla korzystających z usługi klientów jest tu uzależnienie wysokości rat od poziomu ich obrotów. - Oznacza to, że kiedy obroty sprzedawcy maleją, to płaci on niższą ratę, a kiedy rosną - większą - tłumaczy Daniel Mączyński, wiceprezes PragmaGO, zasiadający także w zarządzie należącej do tej firmy spółce Brutto.pl.

Jak działa finansowanie RBF? - Sprzedawca korzystający z finansowania PragmaGO nie będzie musiał stresować się w związku z sezonowością swojego biznesu czy zewnętrznymi turbulencjami, na które nie ma wpływu. Po prostu spłaca pożyczkę, wtedy, kiedy zarabia. Kolejną nową grupą kontrahentów są klienci biur rachunkowych, zainteresowani m.in. odroczeniem płacenia podatków.

- W połowie stycznia 2022 będziemy udostępniać m.in. biurom rachunkowym aplikację umożliwiającą rozpoczęcie pracy w charakterze brokera bądź pośrednika finansowego, i to dosłownie w momencie, kiedy „trafi się” klient zainteresowany produktem PragmaGO - opisuje Boduszek i porównuje tę usługę do Ubera, tylko że w tym przypadku dla brokerów, w świecie finansów. Firma zapowiada dalsze docieranie do klientów z core'owym produktem - faktoringiem, w tym przypadku skierowanym do sprawdzonego już PragmaGO segmentu odbiorców.

Dystrybucja oferowanych przez PragmaGO produktów opiera się na 4 filarach: 1. broker; 2. partner; 3. własny dział handlowy, który indywidualnie zajmuje się każdym klientem. Pracownik tego działu sprawuje opiekę nad interesantami, mogąc każdemu z osobna doradzić najlepsze rozwiązanie i skorzystanie z odpowiadającego potrzebom produktu; 4. kanał www (SEO, SEM),

Zdaniem Boduszka, kanały te umożliwiają trafienie do jak najszerszej grupy odbiorców z produktami firmy. - Każdy  z nich może być dostosowany do specyfiki danego klienta czy jego aktualnych potrzeb biznesowych - dodaje. 2021 rok PragmaGO kończy z obrotami na poziomie 1,02 mld zł, wobec 0,64 mld zł w 2020. Pod względem liczby klientów faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorstw, firma ma dziś 19 proc. udziałów w rynku z 4317 odbiorcami tej usługi w samym 3 kwartale 2021 r.

- Naszą ambicją jest powtórzyć skalę wzrostu rok do roku, a przede wszystkim zwiększyć jeszcze skalę biznesu o co najmniej 50% - deklaruje Boduszek i dodaje, że kierowana przez niego firma wdraża obecnie szereg ciekawych projektów partnerskich, które mają przyczynić się do tego wzrostu. Ujawnia też, że w 2022 r. PragmaGO docierać będzie do merchantów z kolejnymi produktami dostosowanymi do ich indywidualnych potrzeb.

Choć firma istnieje już 25 lat, to w ciągu ostatnich dwóch lat dokonały się w niej zmiany, które wyznaczyły nowy kierunek. W tym czasie znacznie poszerzyła swoją ofertę. Od niedawna PragmaGO należy do Polish Enterprise Funds. Inwestycja tego Funduszu to dopływ środków finansowych, ale również zaplecza doradczego. Jak zaznaczają reprezentanci PragmaGO, dzięki temu możliwe jest realizowanie założeń odzwierciedlonych w samej nazwie firmy. „GO” to bowiem szybkość działania i ciągłe podążanie naprzód w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów.