piątek, 21 styczeń 2022 12:23

„Good luck” trzeba też mieć w biznesie

Napisał
Rafał Brzoska Rafał Brzoska fot. azir.edu.pl

- Fortuny polskich przedsiębiorców powstają z bardzo ciężkiej pracy - przekonuje w wypowiedzi dla platformy Akademia Zarządzania i Rozwoju Rafał Brzoska, prezes InPost i Grupy Kapitałowej Integer.pl, jeden z najbogatszych Polaków (7. miejsce na Liście 100 Najbogatszych Polaków „Forbesa” 2021, z majątkiem wycenianym na 5,6 mld zł).

Jesteś lub chcesz być przedsiębiorcą? Zastanawiałeś się, co zrobić, by na Twoim koncie pojawił się pierwszy milion? Czy zgodnie ze znanym powiedzeniem trzeba go ukraść? M.in. na te pytania odpowiada Rafał Brzoska

- Zaczęło się od 20 tys. zł. Co więcej, po czterech miesiącach z tych 20 tys. zł zostało 2 tys. zł. Jeszcze miały trzy tygodnie minąć i zamknęlibyśmy ze wspólnikami firmę. No i wtedy zdarzyło się to coś, czyli ten „good luck”, który trzeba też mieć w biznesie. On spowodował, że pojawiły się pierwsze przychody, coraz większe, pojawiła się rentowność i znacznie większa wizja - tak Brzoska wspomina swoje pierwsze kroki w biznesie.

- Każdy musi wypracować swoją ścieżkę, być dobrym obserwatorem i widzieć, co wokół niego się dzieje. I to tworzy szanse, na bazie których powstają biznesy - dodaje. Brzoska mówi także o tym, czy strach jest dobrym doradcą? A także - czy w biznesie dobrze jest kierować się intuicją?

Jest on współwłaścicielem i prezesem międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl, przedsiębiorcą, menedżerem, mecenasem start-upów.

Brzoska to absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). W 2006 r. założył firmę InPost i zorganizował w Polsce sieć samoobsługowych paczkomatów. W 2011 r. pojawił się po raz pierwszy na Liście Najbogatszych Polaków Forbesa. W 2021 r. InPost debiutował na giełdzie w Amsterdamie, a Rafał Brzoska powrócił na listę najbogatszych Polaków i to od razu do pierwszej dziesiątki, zajmując 7. miejsce, z majątkiem wycenianym na 5,6 mld zł. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Super Wektora 2021 (nagrody przyznawanej przez Pracodawców RP), za stworzenie międzynarodowego technologicznego championa rynku logistycznego, za przełomowe i nowatorskie paczkomaty, a także za największy w historii technologiczny giełdowy debiut polskiej spółki za granicą.