wtorek, 25 styczeń 2022 15:18

„Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” po raz 21.

Napisał
„Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” po raz 21. fot. free-images.com/Pixabay

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala finałowa corocznego konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny”. Organizatorem 21. edycji wydarzenia będzie Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcje „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”.

Ideą konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie osób oraz podmiotów, które odniosły sukces w ochronie zdrowia. Kandydatów zgłaszają organizacje społeczne, zawodowe, związki pracodawców, a także osoby indywidualne.

Jak poinformowało Wydawnictwo Medyczne Termedia Gali „Sukces Roku” towarzyszyć będzie konferencja „Priorytety w ochronie zdrowia 2022”, która poświęcona będzie tematom zdrowia publicznego w dobie pandemii, polityce lekowej, roli sektora prywatnego w polskim systemie ochrony zdrowia oraz priorytetom w wybranych obszarach terapeutycznych. Do udziału w panelach zaproszono autorytety z wybranych dziedzin medycznych, a także przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz kluczowych organizacji sektora zdrowotnego.

Jeszcze przed Galą Wydawnictwo Termedia opublikowało listę laureatów 21. edycji konkursu. W 2021 r. uhonorowani przez kapitułę w bardzo różny sposób osiągnęli sukces. Zawsze musieli się odnieść do czasu pandemii.

Jerzy Owsiak, prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, otrzymał tytuł Osobowość Roku 2021 w Ochronie Zdrowia. Czas to szczególny dla WOŚP, bo w tym roku, w najbliższą niedzielę, zagra po raz 30.

Menedżerem Roku 2021 w Ochronie Zdrowia - placówki publiczne została Bożena Łapińska - dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach, w którym na początku pandemii utworzony został oddział leczący pacjentów z zaburzeniami psychicznymi chorych na COVID-19. Wyróżnieni w tej kategorii to:
• dr n. med. Konrad Jarosz, dyrektor SPSK nr 1 PUM w Szczecinie
• Agnieszka Kujawska-Maciąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie
• Anna Lignowska, zastępca dyrektora naczelnego ds. pielęgniarstwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
• dr n. med. Jerzy Ostrouch, prezes zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.
• Artur Wnuk, dyrektor naczelny Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ w Ostrowi Mazowieckiej.

Menedżerem Roku 2021 w Ochronie Zdrowia - placówki prywatne została Anna Farmas - dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi - Medinet sp. z o.o., w którym wykonuje się operacje kardiochirurgiczne. Wyróżnieni w tej kategorii to:
• Michał Feldman, dyrektor zarządzający w NZOZ Centrum Terapii Dialog
• Rafał Olejnik, prezes zarządu Kliniki Nova Spółka z o.o. w Kędzierzynie Koźlu
Lider Roku 2021 w Ochronie Zdrowia - innowacyjny szpital. Zwyciężyły ex aequo dwie placówki - SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach im. Jana Pawła II i Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Tytułem Lider Roku 2021 w Ochronie Zdrowia - zdrowie publiczne kapituła uhonorowała dr. hab. Piotra Rzymskiego z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który podkreśla, że ludzie osaczeni kłamstwami o szczepieniach mają prawo się bać. Jego zadaniem jest cierpliwie tłumaczyć. Wraz z innymi ekspertami stworzył wiele materiałów o szczepionkach przeciw COVID-19.
Wyróżnienia trafią do:
• Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP (dyrektor: prof. Jarosław Pinkas)
• dr. Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW.

Fundacja KIDS - Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali to Lider Roku 2021 w Ochronie Zdrowia - działalność charytatywna. Maciej Malenda, prezes fundacji, przypomina, że m.in. opracowali projekt, który pomoże małym pacjentom onkologicznym przejść przez chemioterapię.
Wyróżniony został szpital im. św. o. Pio w Przemyślu.
Prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu został Liderem Roku 2021 w Ochronie Zdrowia - działalność edukacyjno-szkoleniowa. Wyróżnienia:
• Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali
• Fundacja MSD Chrońmy Zdrowie
• Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Izby Lekarskiej.

Joanna Matuszewska Polskie Radio Gdańsk - Lider roku 2021 w Ochronie Zdrowia - Media i Public Relations. Wyróżnione dziennikarki to:
Bożena Stasiak-Klukowska z „Super Expressu” i Agnieszka Sztyler-Turovsky z Onetu.

Nagrodę specjalną Ambasador Zdrowia przyznano Marcinowi Gortatowi.

Nagrody specjalne „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” otrzymają:
• prof. Jarosław J. Fedorowski, przewodniczący Kolegium Redakcyjnego i Rady Programowej "Menedżera Zdrowia", prezes Polskiej Federacji Szpitali
• prof. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki
• prof. Agnieszka Słopień, konsultant krajowy ds. psychoterapii dzieci i młodzieży
• prof. Waldemar Wierzba, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Kandydatów zgłaszały organizacje społeczne, zawodowe, związki pracodawców, a także osoby indywidualne. Najważniejszym argumentem była umiejętność działania bez perspektywy szybkiego zakończenia pandemii - poinformowały Termedia.