czwartek, 27 styczeń 2022 13:01

Jak Grażyna Torbicka została dziennikarką telewizyjną?

Napisał
Grażyna Torbicka Grażyna Torbicka fot. azir.edu.pl/youtube.com

W wywiadzie dla platformy Akademia Rozwoju i Zarządzania znana dziennikarka telewizyjna, Grażyna Torbicka, opowiada o tym, jak doszło do tego, że zaczęła praktykować swój zawód.

Bohaterka wywiadu jest dziennikarką, prezenterką telewizyjną, krytykiem filmowym. Autorka koncepcji programowej Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym - Janowcu nad Wisłą, od 2007 r. jego dyrektor artystyczna. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, w stopniu magistra sztuki.

Pracę w TVP rozpoczęła w 1985 r., do 2016 r. związana z TVP 2. Współautorka kultowego magazynu filmowego „Kocham Kino”. Autorka licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej.

W TVN Fabuła prowadzi magazyn filmowy „Grażyna Torbicka zaprasza”, a w Radiu Zet audycję „Kocham Cię kino”.

Laureatka wielu nagród, m.in. siedmiu Wiktorów i trzech Telekamer. Otrzymała także statuetkę Super Wiktora oraz Złotą Telekamerę. Jurorka na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Berlinie, Cannes, Bari. Członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz FIPRESCI, czyli Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Za działalność w dziedzinie kultury otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także medal Stella Della Solidarieta Italiana, przyznany przez Prezydenta Republiki Włoch za zasługi w promocji kultury włoskiej.

Link do wywiadu z Grażyną Torbicką: https://youtu.be/pFCe1-2vYm4