sobota, 29 styczeń 2022 17:06

Nie chcą wracać do biur

Napisał
Nie chcą wracać do biur fot. free-images.com/Pixabay

Celem badania Pracuj.pl było sprawdzenie, jakie są perspektywy pracy hybrydowej i zdalnej. Jego autorzy przekonują, że pandemia doprowadziła do zmian, które są już nieodwracalne - poinformował portal PRoto.pl.

Okazuje się, że w sposób zdalny lub hybrydowy najczęściej pracują osoby w wieku 25-34 lat oraz mieszkańcy dużych miast, w których żyje ponad 500 tys. osób. W tych grupach odsetek osób niewykonujących obowiązków bezpośrednio z biura lub siedziby firmy wzrasta odpowiednio do 41 i 49 proc.

Już 35 proc. badanych Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo, a 9 na 10 z tych pracowników chce kontynuować ten sposób wykonywania obowiązków zawodowych. Wciąż jednak większość ankietowanych, bo aż 65 proc., jest zobligowanych do wstawienia się w biurze w trybie stacjonarnym.

- Zmiany najszybciej widoczne są zwłaszcza w dużych miastach, gdzie znajduje się więcej dużych i nowoczesnych firm na zaawansowanym etapie cyfryzacji. Praca zdalna jest też szczególnie ważna dla reprezentantów Generacji Y, łączących często bardzo aktywny etap kariery zawodowej z wychowywaniem dzieci, co zwiększa chęć podjęcia bardziej elastycznej pracy - tłumaczy Konstancja Zyzik, menedżerka ds. pozyskiwania talentów i rozwoju pracowników w Grupie Pracuj.

- Warto jednak zauważyć, że oferty zdalnego zatrudnienia są także szansą dla mieszkańców mniejszych ośrodków, bo otwierają przed nimi zupełnie nowe możliwości pochodzące z innych lokalizacji - dodaje