środa, 09 luty 2022 12:53

Pracodawca powinien zadbać o elastyczność i prozdrowotne podejście wobec pracownika

Napisał
Pracodawca powinien zadbać o elastyczność i prozdrowotne podejście wobec pracownika fot. Dailyfruits

Pandemia wbrew wielu opiniom nie spowodowała, że pracodawcy muszą mniej zabiegać o pracowników, gdyż ci ze względu na trudne czasy nie będą chętni do szukania lepszego miejsca pracy.

Na podstawie licznych badań, m.in. badania „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” zrealizowanego przez Dailyfruits widać, że pracownicy otwarcie sygnalizują swoje potrzeby i oczekiwania w obszarze elastycznego podejścia do świadczenia pracy i pożądanych benefitów, szczególnie związanych z kategorią zdrowia.

Dla pracujących Polaków, jak pokazało badanie najbardziej liczą się w dzisiejszych czasach benefity wspierające zdrowie i budujące odporność. Zapytani pracownicy chcieliby mieć zagwarantowaną opiekę medyczną w szerokim zakresie, korzystać z owoców i warzyw oraz innych zdrowych przekąsek w miejscu pracy oraz odbywać spotkania ze specjalistami, np. z dietetykami.

Liczy się także dla nich możliwość udziału w cyklicznym, firmowym programie edukacji prozdrowotnej związanym na przykład ze zdrowym żywieniem, jak potwierdziło 25% respondentów badania.

Dla pracujących ważna jest także elastyczność pracodawcy nie tylko w zakresie preferowanego modelu świadczenia obowiązków służbowych, ale także, jak pokazało badanie, dotycząca samego czasu pracy. Na drugim miejscu zaraz po wsparciu w zakresie zdrowia, najczęściej wskazywanymi jako wartościowe benefity są te związane z czasem pracy. Według 33% zapytanych Polaków dużą wartość ma dla nich skrócony dzień pracy i dodatkowy urlop.

- Pracownicy w czasie przedłużającej się pandemii i działania w podwyższonym stresie odczuwają coraz większą potrzebę wsparcia ze strony pracodawcy i poczucia przynależności do organizacji. Pracodawcy, którzy potrafią dostrzec te potrzeby i wdrażać rozwiązania poprawiające funkcjonowanie pracowników w dynamicznie zmieniającej się i niepewnej rzeczywistości - zyskają. Przykładem takiego wsparcia może być zaproszenie do współpracy w firmie dietetyka w ramach programu prozdrowotnego dla pracowników. Prelekcja dietetyczna, warsztaty czy indywidualne spotkanie z dietetykiem może być początkiem dużej zmiany zarówno dla jednostek jak i szerszego grona pracowników. Zrealizowane przez nas w 2021 r. badanie pokazało, że aż 44% pracujących Polaków przytyło w okresie pracy na home office, co wpłynęło na pogorszenie ich samopoczucia, ale także mniejszą efektywność w pracy - komentuje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Jak wynika z badania firmy co trzeci pracownik chciałby szerzej skorzystać z benefitów, oferowanych przez pracodawcę wspierających jego zdrowie. 

- Obecnie firmy są dużo bardziej otwarte na realizację programów prozdrowotnych dla pracowników niż jeszcze dwa czy trzy lata temu. Przed pandemią edukacja żywieniowa w firmach często ograniczała się na przykład do dostępu do popularnego benefitu jakim były np. owoce i warzywa w biurze. Pandemia i jej konsekwencje związane m.in. ze wzrostem nadwagi i otyłości odbijającej się także na zdrowiu pracowników spowodowały, że do firm coraz częściej zaprasza się aktualnie dietetyków, nie tylko na jednorazowe eventy, lecz do stałej współpracy w ramach tworzenia firmowych programów prozdrowotnych. Pojedynczy event początkuje cykle dzięki którym pracownicy otrzymują o wiele szerszy zakres wiedzy nie tylko teoretycznej, ale i praktycznych wskazówek, które mogą wdrażać w życie swoje i swoich rodzin. Indywidualne konsultacje prowadzone regularnie pozwalają objąć indywidualne jednostki kompleksową opieką dietetyczną, na którą być może nigdy nie zdecydowaliby się sami. Ma to ogromne przełożenie na ich zdrowie i samopoczucie - zauważa Kartasińska.

Pandemia obnażyła problemy związane z funkcjonowaniem pracowników i pogarszającą się ich kondycją wpływającą na efektywność w pracy. Sprawiła też, że pracownicy mocniej zaczęli sygnalizować swoje potrzeby w obszarze dobrostanu fizycznego i psychicznego oraz chęć otrzymania wsparcia od pracodawców w tych obszarach. To co kiedyś wydawało się dodatkiem do codziennej pracy, jak jej społeczny aspekt czy spotkania integracyjne, zyskało nową, istotną wartość dla pracowników.